REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa u lekarza nie gwarantuje ewidencji obrotów

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich nie gwarantuje, że lekarz zechce ją włączyć i zarejestrować przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji.

Rozmawiamy z DORIANEM LISZCZEM, ekspertem z firmy GMTR

REKLAMA

Autopromocja

Ministerstwo Finansów twierdzi, że wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich to duże przedsięwzięcie logistyczne dla firm, które produkują urządzenia fiskalne. Na przygotowanie kasy, która będzie uwzględniała specyfikę rynku usług medycznych, potrzeba co najmniej dziewięciu miesięcy przygotowań. Czy zgadza się pan z tym twierdzeniem?

- Moja firma jest członkiem Sekcji Dostawców Fiskalnych Urządzeń Rejestrujących (SDFUR) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). To grono skupiające większość producentów i dostawców urządzeń rejestrujących. Powstało ono w celu formułowania opinii w imieniu wszystkich producentów, z potrzeby uzgodnienia jednorodnego stanowiska o jednakowej treści. Głównym naszym problemem jest to, że Ministerstwo Finansów w sposób niewystarczający z nami rozmawia. Zatem sformułowanie opinii w naszym imieniu przez ministra, że czegoś nie możemy przygotować lub że zajmie to nam co najmniej dziewięć miesięcy, jest raczej jasnowidzeniem, bo nikt dotąd do nas nie zwrócił się o wydanie opinii na temat budowy oprogramowania urządzeń rejestrujących dla gabinetów lekarskich. Nie przedstawiono nam także żadnych założeń, nawet najbardziej ogólnych, dotyczących tworzonego rozporządzenia w tej sprawie.

Jak długo w takim razie z punktu widzenia producentów kas może potrwać ten proces?

- Bez znajomości wytycznych ministra trudno mi wyrokować, jak dużo czasu proces przygotowania może zająć mojej firmie i innym producentom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pewnością otrzymacie państwo stosowne projekty aktów prawnych do konsultacji.

- Pewnie tak. Tylko jest już niechlubną tradycją i zwyczajem, że KIGEiT jest proszona o opinię w ostatnim momencie tworzenia rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

Czy może pan podać jakiś konkretny przykład?

- Tak. Potwierdził to chociażby sposób przeprowadzenia konsultacji odnośnie do rozporządzenia technicznego ministra finansów z 28 listopada 2008 r. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji otrzymała projekt 21 listopada (piątek) z prośbą o zgłoszenie uwag do 24 listopada (poniedziałek) do godz. 14.00. Dało to nam niespełna dwa dni na przeprowadzenie konsultacji i uzgodnienie stanowiska. Mimo naszego ogromnego wysiłku włożonego w przeanalizowanie projektu w tak krótkim terminie i przesłania ministerstwu naszych uwag i spostrzeżeń z przykrością stwierdziliśmy, że w znacznym stopniu nie znalazły się one w opublikowanym rozporządzeniu. Jednocześnie nasze szczególne zaniepokojenie wzbudziło wiele nieścisłości, które wymagają wyjaśnienia, mimo że rozporządzenie to zostało opublikowane i obowiązuje od zeszłego roku.

Czy pana zdaniem troska ministra o przygotowanie oprogramowania urządzeń nie powinna też ustąpić miejsca odpowiedniemu przygotowaniu rynku, by w interesie pacjenta było otrzymanie paragonu od lekarza?

- Niestety, samo wprowadzenie kas nie gwarantuje, że którykolwiek lekarz zechce kasę włączyć i zarejestrować swój przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji. Wprowadzenie kas dla lekarzy i prawników jest jednak jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Ministerstwem Finansów w tym roku.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Firma GMTR - polski producent nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA