REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kasa u lekarza nie gwarantuje ewidencji obrotów

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich nie gwarantuje, że lekarz zechce ją włączyć i zarejestrować przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji.

Rozmawiamy z DORIANEM LISZCZEM, ekspertem z firmy GMTR

Autopromocja

Ministerstwo Finansów twierdzi, że wprowadzenie kas fiskalnych w gabinetach lekarskich to duże przedsięwzięcie logistyczne dla firm, które produkują urządzenia fiskalne. Na przygotowanie kasy, która będzie uwzględniała specyfikę rynku usług medycznych, potrzeba co najmniej dziewięciu miesięcy przygotowań. Czy zgadza się pan z tym twierdzeniem?

- Moja firma jest członkiem Sekcji Dostawców Fiskalnych Urządzeń Rejestrujących (SDFUR) przy Krajowej Izbie Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). To grono skupiające większość producentów i dostawców urządzeń rejestrujących. Powstało ono w celu formułowania opinii w imieniu wszystkich producentów, z potrzeby uzgodnienia jednorodnego stanowiska o jednakowej treści. Głównym naszym problemem jest to, że Ministerstwo Finansów w sposób niewystarczający z nami rozmawia. Zatem sformułowanie opinii w naszym imieniu przez ministra, że czegoś nie możemy przygotować lub że zajmie to nam co najmniej dziewięć miesięcy, jest raczej jasnowidzeniem, bo nikt dotąd do nas nie zwrócił się o wydanie opinii na temat budowy oprogramowania urządzeń rejestrujących dla gabinetów lekarskich. Nie przedstawiono nam także żadnych założeń, nawet najbardziej ogólnych, dotyczących tworzonego rozporządzenia w tej sprawie.

Jak długo w takim razie z punktu widzenia producentów kas może potrwać ten proces?

- Bez znajomości wytycznych ministra trudno mi wyrokować, jak dużo czasu proces przygotowania może zająć mojej firmie i innym producentom.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z pewnością otrzymacie państwo stosowne projekty aktów prawnych do konsultacji.

- Pewnie tak. Tylko jest już niechlubną tradycją i zwyczajem, że KIGEiT jest proszona o opinię w ostatnim momencie tworzenia rozporządzeń w sprawie kas rejestrujących.

Czy może pan podać jakiś konkretny przykład?

- Tak. Potwierdził to chociażby sposób przeprowadzenia konsultacji odnośnie do rozporządzenia technicznego ministra finansów z 28 listopada 2008 r. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji otrzymała projekt 21 listopada (piątek) z prośbą o zgłoszenie uwag do 24 listopada (poniedziałek) do godz. 14.00. Dało to nam niespełna dwa dni na przeprowadzenie konsultacji i uzgodnienie stanowiska. Mimo naszego ogromnego wysiłku włożonego w przeanalizowanie projektu w tak krótkim terminie i przesłania ministerstwu naszych uwag i spostrzeżeń z przykrością stwierdziliśmy, że w znacznym stopniu nie znalazły się one w opublikowanym rozporządzeniu. Jednocześnie nasze szczególne zaniepokojenie wzbudziło wiele nieścisłości, które wymagają wyjaśnienia, mimo że rozporządzenie to zostało opublikowane i obowiązuje od zeszłego roku.

Czy pana zdaniem troska ministra o przygotowanie oprogramowania urządzeń nie powinna też ustąpić miejsca odpowiedniemu przygotowaniu rynku, by w interesie pacjenta było otrzymanie paragonu od lekarza?

- Niestety, samo wprowadzenie kas nie gwarantuje, że którykolwiek lekarz zechce kasę włączyć i zarejestrować swój przychód. Aby mieć taką gwarancję, trzeba zmienić system odliczeń i refundacji. Wprowadzenie kas dla lekarzy i prawników jest jednak jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed Ministerstwem Finansów w tym roku.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Fot. Marek Matusiak

Dorian Liszcz, ekspert z firmy GMTR

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Autopromocja

Firma GMTR - polski producent nowoczesnych kas i drukarek fiskalnych trzeciej generacji, również z kopią elektroniczną

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA