Ujednolicanie MSR-ów
REKLAMA
– Głównie staramy się koncentrować na ujednolicaniu standardów ze standardami amerykańskimi (US GAAP). Japonia ma przed sobą dłuższą drogę, ale jest to istotny rynek kapitałowy posiadający ważne spółki i musimy pracować nad uczynieniem z Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) prawdziwie globalnego rozwiązania – stwierdził Jan Engstrom, członek Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB). Podkreślił on, że dużym zainteresowaniem obdarzają MSSF również Chiny, Indie, Meksyk, Brazylia i Argentyna.
REKLAMA
Jan Engstrom uważa, że do projektu przystąpi wkrótce Kanada. Kraje te są chętne do współpracy i dostrzegają korzyści, ale do pokonania pozostaje problem tradycji, niewielkich zasobów przeznaczonych na zmiany, wpływ zmian na sytuację podatkową, co skutkuje tym, że problem staje się skomplikowany. – Mamy nadzieję usłyszeć wkrótce, że spółki stosujące MSSF w 2007 r. będą rejestrowane przez SEC – Amerykańską Giełdę Papierów Wartościowych bez potrzeby uzgadniania danych do US GAAP. Przypomnijmy, że obecnie spółki stosujące Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR) i MSSF muszą wykazywać różnice, wynikające ze stosowania tych standardów w stosunku do US GAAP.
IASB (International Accounting Standards Board) pracuje również nad znalezieniem rozwiązania, które pozwoli uniknąć potrzeby uzgodnień wynikających z okrojenia MSR nr 39.
Unia Europejska zaaprobowała wszystkie wydane przez Radę MSR standardy i interpretacje, z wyjątkiem pełnego MSR nr 39. Nie wyrażono bowiem zgody na wycenę wszystkich aktywów finansowych i zobowiązań finansowych w wartości godziwej. Nie zaakceptowano też niektórych przepisów MSR nr 39, dotyczących rachunkowości zabezpieczeń. – MSR nr 39 obowiązujący spółki publiczne w Unii okrojony jest wersją oryginalnego MSR nr 39 wydanego przez IASB – poinformował Mirosław Szmigielski, dyrektor w dziale Audytu i Usług Doradczych PricewaterhouseCoopers. Podkreślił on, że stosowanie metody wyceny wszystkich zobowiązań finansowych w wartości godziwej jest sprzeczne z IV Dyrektywą. IASB ma nadzieję, że spółki będą wdrażać MSR nr 39 w jak najpełniejszym stopniu. Mają one możliwość stosowania usuniętych paragrafów z oryginalnego MSR nr 39, jeżeli wybiorą takie zasady rachunkowości – uważa Mirosław Szmigielski.
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA