| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd zgodził się na wyższy limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Rząd zgodził się na wyższy limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT podwyższający limit kwoty jednorazowej amortyzacji oraz zmieniający pojęcie małego podatnika.

ZMIANA PRAWA

Projekt rządowych zmian przepisów o podatkach dochodowych przewiduje, że limit odliczeń w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej zostanie podwyższony z 50 do 100 tys. euro. Zmiany obejmą przedsiębiorców rozliczających się CIT oraz PIT, rozpoczynających działalność gospodarczą, a także małych podatników. Jednocześnie zmianie uległa definicja małego podatnika. Rząd zaproponował zwiększenie limitu przychodów warunkujących status takiego przedsiębiorcy z 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

Celem podwyższenia limitów amortyzacyjnych jest umożliwienie przedsiębiorcom wpisania wydatków na inwestycje w środki trwałe do wysokości 100 tys. euro w koszty podatkowe. Metodę tę będą mogli stosować mali podatnicy oraz przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność w latach 2009-2010, jak również ci podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2008 roku.

Podwyższenie limitu ułatwi też podmiotom prowadzącym działalność innowacyjną i rozwojową pełne i bieżące rozliczenie ponoszonych kosztów już w trakcie trwania działań. Zgodnie z projektem przyjęte zostanie rozwiązanie, w którym podatnicy mieliby możliwość wyboru pomiędzy bieżącym rozliczeniem wydatków badawczo-rozwojowych jako kosztów uzyskania przychodu a rozpoznaniem wyników tych prac jako wartości niematerialnej i prawnej, podlegającej rozliczeniu w formie odpisów amortyzacyjnych.

Według obecnie obowiązujących przepisów ulga polega na możliwości przyspieszonej, jednorazowej amortyzacji zakupionego środka trwałego, do kwoty 50 tys. euro. Zgodnie z przepisami o PIT i CIT podatnicy mogą dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji. Prawo takie zostało przewidziane dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych. Z preferencyjnych zasad amortyzowania wyłączone są jednak samochody osobowe.

Zmiana definicji małego podatnika ma na celu dostosowanie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które weszły w życie 1 stycznia 2009 r. Zwiększenie limitów przychodów do 1,2 mln euro określające ten status jest również zgodne z limitem przychodów uprawniających do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

100 tys. euro

ma wynieść limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »