| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rząd zgodził się na wyższy limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Rząd zgodził się na wyższy limit jednorazowego odpisu amortyzacyjnego

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustaw o PIT i CIT podwyższający limit kwoty jednorazowej amortyzacji oraz zmieniający pojęcie małego podatnika.

ZMIANA PRAWA

Projekt rządowych zmian przepisów o podatkach dochodowych przewiduje, że limit odliczeń w ramach tzw. ulgi inwestycyjnej zostanie podwyższony z 50 do 100 tys. euro. Zmiany obejmą przedsiębiorców rozliczających się CIT oraz PIT, rozpoczynających działalność gospodarczą, a także małych podatników. Jednocześnie zmianie uległa definicja małego podatnika. Rząd zaproponował zwiększenie limitu przychodów warunkujących status takiego przedsiębiorcy z 800 tys. euro do 1,2 mln euro.

Celem podwyższenia limitów amortyzacyjnych jest umożliwienie przedsiębiorcom wpisania wydatków na inwestycje w środki trwałe do wysokości 100 tys. euro w koszty podatkowe. Metodę tę będą mogli stosować mali podatnicy oraz przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność w latach 2009-2010, jak również ci podatnicy, którzy rozpoczęli działalność w 2008 roku.

Podwyższenie limitu ułatwi też podmiotom prowadzącym działalność innowacyjną i rozwojową pełne i bieżące rozliczenie ponoszonych kosztów już w trakcie trwania działań. Zgodnie z projektem przyjęte zostanie rozwiązanie, w którym podatnicy mieliby możliwość wyboru pomiędzy bieżącym rozliczeniem wydatków badawczo-rozwojowych jako kosztów uzyskania przychodu a rozpoznaniem wyników tych prac jako wartości niematerialnej i prawnej, podlegającej rozliczeniu w formie odpisów amortyzacyjnych.

Według obecnie obowiązujących przepisów ulga polega na możliwości przyspieszonej, jednorazowej amortyzacji zakupionego środka trwałego, do kwoty 50 tys. euro. Zgodnie z przepisami o PIT i CIT podatnicy mogą dokonać jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w miesiącu, w którym środki zostały wprowadzone do ewidencji. Prawo takie zostało przewidziane dla środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 klasyfikacji środków trwałych. Z preferencyjnych zasad amortyzowania wyłączone są jednak samochody osobowe.

Zmiana definicji małego podatnika ma na celu dostosowanie do przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, które weszły w życie 1 stycznia 2009 r. Zwiększenie limitów przychodów do 1,2 mln euro określające ten status jest również zgodne z limitem przychodów uprawniających do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Proponowane zmiany miałyby wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

100 tys. euro

ma wynieść limit jednorazowych odpisów amortyzacyjnych

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »