Niższy udział w spółce dla zwolnienia z dywidend
REKLAMA
Zmianie uległa wysokość bezpośredniego udziału spółki otrzymującej dywidendę w kapitale spółki wypłacającej - z 15 proc. do 10 proc. Jest to wynik implementacji unijnej dyrektywy Rady WE z 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich (90/ 453/EWG). Zmiany w wysokości udziału w kapitale były wynikiem okresów przejściowych ustalonych w dyrektywie.
REKLAMA
Dorota Dąbrowska, prawnik w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy, przypomina, że obowiązujące przepisy ustawy o CIT określają, że dochody z dywidend spółek kapitałowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski są opodatkowane zryczałtowanym podatkiem w wysokości 19 proc. uzyskanego przychodu. To spółka wypłacająca dywidendę innej osobie prawnej, jako płatnik, pobiera zryczałtowany podatek dochodowy.
Zastosowanie zwolnienia od opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu wypłaconej dywidendy wymaga łącznego spełniania kilku warunków określonych w art. 22 ust. 4-4c ustawy o CIT. Dorota Dąbrowska tłumaczy, że oprócz przesłanki określającej udział w kapitale zakładowym spółki wypłacającej dywidendę na minimalnym poziomie 10 proc. istotny jest również nieprzerwany dwuletni okres posiadania udziałów. Ekspert Kancelarii Ożóg i Wspólnicy dodaje, że możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia również w przypadku, gdy w momencie wypłaty dywidendy warunek nieprzerwanego posiadania udziałów upływa po dniu uzyskania tego przychodu.
W przypadku spółek otrzymujących dywidendę, będących polskimi nierezydentami, dla skorzystania ze zwolnienia konieczne jest spełnienie dodatkowych obowiązków określonych w art. 26 ust. 1c oraz ust. 3, ust. 3a i ust. 3d ustawy CIT
WARUNKI ZWALNIAJĄCE Z OTRZYMANEJ DYWIDENDY
• Spółka wypłacająca dywidendę jest spółką mającą siedzibę (miejsce zarządu) na terytorium Polski (spółka A).
• Spółka uzyskująca przychody z dywidend od spółki A jest spółką podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów w: Polsce, w innym państwie UE lub w innym państwie należącym do EOG (spółka B).
• Odbiorcą przychodów z dywidend jest spółka B lub jej zagraniczny zakład.
• Spółka B posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziałów (akcji) w kapitale spółki A nieprzerwanie przez okres dwóch lat (do końca 2008 r. udział ten wynosił 15 proc.).
Dodatkowe obowiązki, które muszą spełnić spółki.
REKLAMA
• Spółka B (polski nierezydent) musi przedstawić certyfikat rezydencji, a w przypadku zagranicznego zakładu spółki B - zaświadczenie o jego istnieniu wydane przez państwo rezydencji spółki B lub przez państwo, w którym zagraniczny zakład jest położony.
• Jeżeli spółka B jest polskim nierezydentem, to spółka A (płatnik podatku) jest zobowiązana do złożenia informacji o wysokości dochodu zwolnionego z opodatkowania (deklaracja IFT-2/IFT-2R) zarówno spółce B, jak i urzędowi skarbowemu właściwemu w sprawach opodatkowania osób zagranicznych w terminie trzech miesięcy po zakończeniu roku podatkowego.
19 proc. stawka podatku od dochodu z tytułu udziału w zyskach osób prawnych
PRZEMYSŁAW MOLIK
przemyslaw.molik@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA