reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Małe zlecenia bez odliczenia kosztów i składek

Małe zlecenia bez odliczenia kosztów i składek

Umowy o dzieło i zlecenia na kwoty do 200 zł opodatkowane są ryczałtowo. Podatek w wysokości 18 proc. nalicza się od przychodu bez pomniejszania o koszty i składki ubezpieczeniowe.

Od początku roku zmieniły się zasady opodatkowania niektórych przychodów na niewielkie kwoty uzyskiwanych z tzw. działalności wykonywanej osobiście. Do grupy tej należą np. przychody z umów zlecenia, umów o dzieło, świadczeń za funkcję biegłego sądowego lub członkostwo w radzie nadzorczej. Nie dotyczy to natomiast zarówno umów o pracę, jak i działalności gospodarczej. Jeżeli kwoty uzyskiwane od tego samego płatnika z tego samego tytułu nie przekraczają miesięcznie 200 zł, podatek wynosi 18 proc.

Suma świadczeń

Jak wyjaśnia Adam Allen, menedżer z katowickiego oddziału Ernst & Young, limit 200 zł dotyczy sumy wszystkich świadczeń otrzymywanych w danym miesiącu od danej instytucji, firmy czy też innego podmiotu, niezależnie, czy na podstawie jednej czy też kilku zawartych umów.

- W ramach limitu nie uwzględnia się żadnych dodatkowych kosztów, w tym ewentualnych składek na ubezpieczenie społeczne - podkreśla ekspert.

Kwoty świadczeń otrzymywanych w ramach takiego limitu są bowiem opodatkowane ryczałtowo 18-proc. podatkiem. Oznacza to, że opodatkowany jest przychód bez pomniejszania o koszty uzyskania przychodów lub składki ubezpieczeniowe (jeżeli w ogóle wystąpią).

Uproszczenie rozliczeń

W ocenie Adama Allena celem wprowadzenia takiego sposobu opodatkowania było uproszczenie rozliczeń przede wszystkim po stronie wypłacających takie niewielkie świadczenia. Obecnie będą oni zobowiązani tylko do pobrania podatku i rozliczenia go z urzędem skarbowym, natomiast nie będzie konieczności wystawiania deklaracji podatkowej dla podatnika - osoby uzyskującej takie świadczenie. Podatnik z kolei nie będzie już musiał rozliczać tego przychodu w rozliczeniu rocznym.

- Innymi słowy, konstrukcja opodatkowania będzie obecnie podobna do opodatkowania np. dochodów z odsetek bankowych - podkreśla ekspert.

Ważne!

Opodatkowaniu zryczałtowaną 18-proc. stawką podatku, bez względu na kwotę, nie podlegają umowy zawierane z pracownikiem płatnika

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KDP Tax

Kancelaria doradztwa podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama