| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego

Powstanie Komisja Nadzoru Audytowego

Nadzór publiczny ma być niezależny od samorządu zawodowego - zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach.


Nadzór publiczny nad wykonywaniem zawodu przez biegłych rewidentów i działalnością firm audytorskich oraz Krajową Izbą Biegłych Rewidentów będzie sprawowała Komisja Nadzoru Audytowego. To jedno z podstawowych założeń rządowego projektu ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, firmach audytorskich oraz o nadzorze publicznym. Wczoraj na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych odbyło się pierwsze czytanie projektu, który dostosowuje polskie regulacje do przepisów UE.

- Polska jako jedno z ostatnich państw transponuje regulacje 43 Dyrektywy do krajowego porządku prawnego - mówiła wczoraj wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch.

Obecnie kontrolę nad biegłymi rewidentami i firmami audytorskimi sprawuje Krajowa Izba Biegłych Rewidentów nadzorowana przez ministra finansów.

Projekt reguluje również zasady sprawowania nadzoru nad audytorami badającymi tzw. jednostki zainteresowania publicznego. To nowe pojęcie, którym objęto m.in.: spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych, banki krajowe, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, zakłady ubezpieczeń, otwarte fundusze emerytalne i powszechne towarzystwa emerytalne.

Komisja Finansów Publicznych skierowała wczoraj projekt ustawy do specjalnie w tym celu powołanej podkomisji. Nowa ustawa zastąpi aktualnie obowiązującą ustawę z 13 października 1994 r. o biegłych rewidentach i ich samorządzie.

MAGDALENA MAJKOWSKA

magdalena.majkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK