reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nierzetelna faktura nie może być kosztem

Nierzetelna faktura nie może być kosztem

Faktura, która nie potwierdza rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, jest nierzetelna i nie może stanowić podstawy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów.

Naczelnik urzędu skarbowego wydał decyzję w podatku dochodowym od osób prawnych i określił spółce zobowiązanie podatkowe z tego tytułu za 2001 rok. W ocenie organu podmiot, którego podatniczka jest następcą prawnym, niezasadnie zaliczył do kosztów uzyskania przychodów wydatek na sporządzenie analizy rynku. Naczelnik uznał, że kwota wynikająca z faktury jest zdecydowanie za wysoka w porównaniu z wartością merytoryczną, jaką przedstawia dokument. W toku postępowania powołano biegłego, który potwierdził niewspółmierność wydatku. Dodatkowo osoba sporządzająca przedmiotową analizę odmówiła odpowiedzi na pytania, gdyż okazało się, że potwierdzenie stanowiska spółki byłoby dla niej niekorzystne ze względu na toczące się wobec niej inne postępowanie w sprawie popełnienia przestępstwa skarbowego.

Spółka w odwołaniu podniosła, że nie może ponosić konsekwencji nieuczciwości kontrahenta, a ponadto należy przesłuchać jej pracowników na okoliczność przeprowadzanych konsultacji związanych z analizą rynku. W postępowaniu odwoławczym dyrektor izby skarbowej uznał, że faktura nie odzwierciedla rzeczywistego zdarzenia gospodarczego i utrzymał w mocy rozstrzygnięcie. Pracownicy spółki byli już wcześniej przesłuchiwani, a ich zeznania były niespójne. Opinia biegłego nie pozostawia wątpliwości, że wartość analizy została zdecydowanie zawyżona, a więc fakturę należy uznać za nierzetelną. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie.

Sąd oddalił skargę, uznając, że ustalenia organów skarbowych w świetle zgromadzonych w sprawie dowodów nie budzą wątpliwości, a ich stanowisko co do braku rzetelności przedmiotowej faktury jest w stanie faktycznym sprawy zasadne. Słusznie poddano ocenie biegłego wartość merytoryczną spornego dokumentu.

Faktura, która nie odzwierciedla rzeczywistości gospodarczej, nie może stanowić podstawy zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wskazanego w niej wydatku.

Sygn. akt I SA/Sz 340/08

AGATA PODSIADŁA

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kru.pl

Najwyższej jakości usługi rejestracji domen, hosting, certyfikaty SSL oraz bezpieczna poczta korporacyjna.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama