reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Jak ustalić miejsce świadczenia dla usługi spedycyjnej

Jak ustalić miejsce świadczenia dla usługi spedycyjnej

Pismo z 22 kwietnia 2005 r. nr 1433/NG/GV/443-24/2005/MP
Jak ustalić miejsce świadczenia dla usługi spedycyjnej
PYTANIE DO US
Jak opodatkować usługi spedycyjne na rzecz m.in. kontrahentów zagranicznych, w tym także spoza Unii Europejskiej. Usługa zakłada odbiór towaru z magazynu w Hiszpanii i jego dostarczenie na Ukrainę. Spółka jako spedytor działa na zlecenie kontrahenta ukraińskiego. Na niego jest również zafakturowany towar i on dokonuje odpraw celnych podlegają opodatkowaniu stawką 0% dla świadczonej usługi spedycji. Czy miejsce świadczenia przedmiotowej usługi winno być definiowane na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy o VAT?
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
W tym przypadku miejscem opodatkowania usług spedycyjnych jest Polska. Usługi te należy opodatkować stawką podatku 0%.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy przedstawił stanowisko niebudzące wątpliwości. Oparł się na ogólnej zasadzie ustalania miejsca opodatkowania. Z tego wynika również zastosowanie właściwej stawki podatku.
ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów informuje:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o VAT stawką właściwą w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego, definiowanego odpowiednio w ust. 3 tegoż przepisu, jest preferencyjna stawka podatku VAT w wysokości 0%. Jednocześnie w myśl art. 83 ust. 3 pkt 3 ustawy o VAT przez usługi transportu międzynarodowego rozumie się także usługi pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, związane z usługami, o których mowa w pkt 1 i 2 tego artykułu (tj. między innymi przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów oraz przewóz lub inny sposób przemieszczania osób środkami transportu morskiego, lotniczego i kolejowego). Przyjąć jednakże należy, iż tak zdefiniowane pojęcie usług transportowych, tj. zrównanie z usługami transportu także usług pośrednictwa i spedycji międzynarodowej, winno być stosowane wyłącznie dla potrzeb stosowania art. 83 ustawy o VAT (dział VIII rozdział 4 ustawy o VAT), a ściślej preferencji określonej tym przepisem.
WAŻNE!
Jak wspomniano wcześniej, zaliczenie w rozdziale 4 ustawy o VAT usług spedycji międzynarodowej do usług transportu międzynarodowego miało na celu wyłącznie objęcie tych usług stawką VAT 0%, co nie oznacza jednak, że zmienia się wobec tego charakter świadczonej usługi i należy taką usługę w każdym przypadku regulowanym ustawą o VAT utożsamiać z usługami transportowymi.
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama