| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Opłata skarbowa od potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego przez podatników podatku akcyzowego

Opłata skarbowa od potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego przez podatników podatku akcyzowego

Ministerstwo Finansów przekazuje pismo (...) z dnia 17 października 2003 r. w sprawie opłaty skarbowej od potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego przez podatników podatku akcyzowego, z prośbą o udzielenie odpowiedzi w trybie art. 14a § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).
Odnosząc się do poruszonej w piśmie kwestii, Ministerstwo Finansów prezentuje następujące stanowisko:
Na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o opłacie skarbowej (Dz.U. Nr 86, poz. 960 ze zm.) opłacie skarbowej podlegają w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej podania (żądania), załączniki do podań, czynności urzędowe dokonywane na podstawie zgłoszenia lub na wniosek zainteresowanego, zaświadczenia i zezwolenia wydawane na wniosek zainteresowanego.
Na podstawie przepisu ust. 12 części II załącznika do ustawy opłacie skarbowej w wysokości 152 zł podlega czynność urzędowa polegająca na potwierdzeniu zgłoszenia rejestracyjnego obowiązku w podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowym.
Z analizy przepisów wynika, że obowiązek zgłoszenia rejestracyjnego dla podatników podatku akcyzowego został określony w dwóch aktach rangi ustawowej.
W myśl art. 9 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 5 tej ustawy, są obowiązani, przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 2, złożyć właściwemu organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne. Właściwy organ podatkowy potwierdza zgłoszenie rejestracyjne. Przepisy wykonawcze do ww. ustawy określają zarówno wzór zgłoszenia, jak i wzór potwierdzenia zgłoszenia.
Zgodnie natomiast z przepisem art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych oraz o zmianie niektórych ustaw regulujących zadania i kompetencje organów oraz organizację jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych (Dz.U. Nr 137, poz. 1302), obowiązującej od 1 września 2003 r., podatnicy podatku akcyzowego wykonujący działalność gospodarczą w dniu wejścia w życie ustawy dokonują rejestracji poprzez złożenie naczelników urzędu celnego, właściwemu w sprawach podatku akcyzowego, zgłoszenia rejestracyjnego wraz z pierwszą deklaracją podatku akcyzowego.
Brak jest przy tym, analogicznie do ustawy o VAT, delegacji do wydania wzoru potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego w podatku akcyzowym, a także normy wskazującej, iż takie potwierdzenie wydawane jest z urzędu przez właściwy organ podatkowy. Przepisy wykonawcze do tej ustawy określają jedynie wzór zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego.
Należy zatem stwierdzić, iż egzekwowanie zapłaty opłaty skarbowej od zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie podatku akcyzowego dokonywanego na podstawie przepisu art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o utworzeniu Wojewódzkich Kolegiów Skarbowych... nie miałoby oparcia w przepisach prawa. Przedmiotem opłaty skarbowej nie jest bowiem dokonanie rejestracji przez podatnika, lecz potwierdzenie tej okoliczności przez właściwy organ podatkowy wydający osobie zainteresowanej stosowny dokument.
Ponieważ art. 34 nie przewiduje instytucji potwierdzenia tego zgłoszenia, należy uznać, iż nie podlega ono potwierdzeniu, a tym samym nie powinno podlegać obowiązkowi uiszczenia opłaty skarbowej.
PISMO LK-2040/LM/MK/03 z 14 listopada 2003 r. Zastępcy Dyrektora Podatków Lokalnych i Katastru

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK