reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpływa na kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych

Czy zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu wpływa na kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych

Wprowadziłem kupiony samochód ciężarowy do ewidencji środków trwałych w miesiącu jego nabycia o wartości początkowej w kwocie netto zakupu. Do amortyzacji przyjąłem okres pięcioletni (stawka amortyzacyjna - 20%). Czy zmiana wpisu w dowodzie rejestracyjnym samochodu z ciężarowego na osobowy wpłynie na kontynuowanie odpisów amortyzacyjnych? Samochód nadal posiada homologację oraz dopuszczalną ładowność powyżej 500 kg. - Pismo z 20 maja 2005 r. nr BI/005/0067/05.

ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
W przedstawionym stanie faktycznym podatnik ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości netto samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej w ciągu 60 miesięcy (5 lat).

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu nie wpłynie na zmianę zasad dokonywania amortyzacji podatkowej, jeżeli samochód nadal posiada świadectwo homologacji oraz ładowność powyżej 500 kg.

ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku informuje:
Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnych źródeł są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, przy czym jak stanowi art. 22 ust. 8 tej ustawy – kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 22a–22o, z uwzględnieniem art. 23.
Stosownie do treści art. 22a ust. 1 updof amortyzacji podlegają, z pewnymi zastrzeżeniami, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.
W myśl postanowień art. 22i ustawy z 26 lipca 1991 r. odpisów amortyzacyjnych od środków transportu podatnicy mogą dokonywać zgodnie z tzw. metodą liniową, z zastosowaniem stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych stanowiącym załącznik nr 1 do powołanej ustawy. Z załącznika tego wynika, że dla samochodów ciężarowych zaliczanych do rodzaju 742 Klasyfikacji Środków Trwałych podstawowa stawka amortyzacyjna wynosi 20%.
WAŻNE!
Przez pojęcie samochodu osobowego na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rozumie się każdy samochód, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg.
Zgodnie z powyższym na potrzeby ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych samochód posiadający nadal świadectwo homologacji oraz ładowność powyżej 500 kg pozostaje w dalszym ciągu samochodem ciężarowym, a zatem dokonanie zmiany wpisu w dowodzie rejestracyjnym (z ciężarowego na osobowy) pozostanie bez wpływu na zasady kontynuowania odpisów amortyzacyjnych.
Tak więc w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym podatnik ma prawo dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości netto samochodu ciężarowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej w ciągu 60 miesięcy (5 lat).

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PD1-4/415-24/05/MK


reklama

Czytaj także

Przewodnik po zmianach przepisów 2020/2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS99.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama