Spółka z o.o. otrzymała tytułem aportu prawa autorskie do oprogramowania komputerowego. Wartość tych praw została w całości przekazana na kapitał zakładowy. Prawa te są wykorzystywane na potrzeby prowadzonej przez spółkę działalności, a przewidywany okres ich używania jest dłuższy niż rok. Czy spółka z o.o. może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od praw autorskich wniesionych do spółki w formie aportu? -
Pismo z 21 lipca 2005 r. nr BI/005-1257/04
ODPOWIEDŹ IS – SKRÓT
Tak. Co do zasady odpisy amortyzacyjne od praw autorskich można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.
KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że wniesione aportem do
spółki prawo autorskie jako wartość niematerialna i prawna podlega amortyzacji. Odpisy amortyzacyjne stanowią co do zasady
koszty uzyskania przychodów. Przy aportach na uwadze należy mieć – na co wskazała izba skarbowa – postanowienia art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który to przepis wyłącza z kosztów podatkowych część odpisów amortyzacyjnych we wskazanej w tym przepisie sytuacji.
ODPOWIEDŹ IS – WYCIĄG
Na podstawie art. 14b § 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku informuje:
Jak stanowi art. 1 ust. 1 ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904 ze zm.), przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).
Na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części. Wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia.
Na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 updop amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, autorskie lub pokrewne prawa majątkowe, o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.
Według art. 16h ust. 1 updop odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
WAŻNE!
Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych uważa się, w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni, ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.
Na podstawie art. 16g ust. 12 updop przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3 i 4 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14. Oznacza to, że wartość poszczególnych składników majątku określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.
Jak wynika z art. 15 ust. 6 updop, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a–16m, z uwzględnieniem art. 16.
WAŻNE!
Nie uważa się za koszt uzyskania przychodu odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej.
Jak z powyższego wynika, w przypadku wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci autorskich praw majątkowych zgodnie z powołanym wyżej art. 16g ust. 1 pkt 4 updop wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, na dzień wniesienia wkładu, ustala sam
podatnik, przy czym ustalona wartość nie może przekraczać wartości rynkowej. Jeżeli w zamian za wniesiony do spółki aport udziałowiec obejmie
udziały w kapitale zakładowym spółki o niższej wartości nominalnej niż wartość rynkowa wniesionego aportu, to spółka nie będzie miała prawa do obciążenia kosztów uzyskania przychodów pełną kwotą odpisów amortyzacyjnych dokonanych od ustalonej na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 wartości początkowej. Stosownie bowiem do treści powołanego już wyżej art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) updop nie uważa się za
koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego
spółki kapitałowej.
Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• ZD/423-10/05