reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy można odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego

Czy można odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego

17 listopada 2005 r. uzyskałem pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego na działce uwzględnionej w planie zagospodarowania przestrzennego jako działka budowlana. W 2006 r. zamierzam zaciągnąć w banku kredyt na budowę tego domu. Ani ja, ani małżonka nie korzystaliśmy z odliczenia wydatków w ramach tzw. dużej ulgi budowlanej. Czy będę mógł odliczyć odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego, udzielonego na budowę domu jednorodzinnego? Jeżeli tak, to w jakim czasie? - Pismo z 31 stycznia 2006 r. nr RO-XV/415/PDOF-704/78/US/06

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. W przypadku spełnienia przez Pana wszystkich warunków wymienionych w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie Pan mógł odliczyć od podstawy opodatkowania odsetki od zaciągniętego kredytu bankowego, począwszy od roku podatkowego, w którym zostanie zakończona budowa domu.

KOMENTARZ EKSPERTA
Odpowiedź organu podatkowego zasługuje na aprobatę. Zgodnie z prawem budowlanym zasadniczo do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Po upływie tego terminu, jeżeli organ nadzoru nie wniesie zastrzeżeń, można ostatecznie uznać, że inwestycja budowlana została zakończona. W stosunku do niektórych obiektów potrzebne jest pozwolenie na użytkowanie. Określenie momentu zakończenia danej inwestycji jest ważne z punktu widzenia ulgi „odsetkowej”, ponieważ odliczenia odsetek dokonuje się najwcześniej za rok podatkowy, w którym została zakończona dana inwestycja. Podkreślił to organ podatkowy. Podatnik nie ma prawa odliczać odsetek od kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe w trakcie realizacji inwestycji.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku informuje:
Stosownie do art. 26b ust. 1 pkt 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od podstawy opodatkowania podlegają faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce (nieograniczony obowiązek podatkowy) na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej m.in. z budową budynku mieszkalnego.
WAŻNE!
Ulga odsetkowa nie obejmuje kwoty spłacanego kredytu, lecz jedynie zapłacone od niego odsetki.
Warunki skorzystania z ww. ulgi określone zostały w ust. 2 powołanego wyżej przepisu i wszystkie muszą być spełnione łącznie.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych określa także terminy dokonywania odliczenia z tytułu spłaty odsetek od kredytu (pożyczki). Zgodnie z art. 26b ust. 5 tejże ustawy odliczenia z tytułu omawianej ulgi można dokonać najwcześniej za rok podatkowy, w którym zostanie zakończona dana inwestycja.
reklama

Czytaj także

VAT 2020. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa 4.0 – przegląd najważniejszych zmian

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Leszek Markiewicz

Agent nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama