Czy bezpodstawny wydatek jest kosztem
REKLAMA
Jeżeli brak jest podstaw prawnych do ponoszenia wydatku na rzecz podwykonawców, to nie można go uznać za koszt uzyskania przychodów.
Organ podatkowy przypomniał, że zgodnie z art. 6471 par. 2 kodeksu cywilnego do zawarcia przez wykonawcę umowy o roboty budowlane z podwykonawcą jest wymagana zgoda inwestora. Jeżeli inwestor, w terminie 14 dni od przedstawienia mu przez wykonawcę umowy z podwykonawcą lub jej projektu, wraz z częścią dokumentacji dotyczącą wykonania robót określonych w umowie lub projekcie, nie zgłosi na piśmie sprzeciwu lub zastrzeżeń, uważa się, że wyraził zgodę na zawarcie umowy.
W ocenie organu podatkowego w przypadku podatnika mamy do czynienia z sytuacją, w której inwestor w sposób jednoznaczny nie wyraził zgody na umowę zawartą z podwykonawcą.
Umowa taka będzie zatem bezwzględnie nieważna. Ponieważ umowa bezwzględnie nieważna nie wywołuje skutków prawnych, jako że nie istnieje w obrocie prawnym, brak jakichkolwiek podstaw do ponoszenia przez wykonawcę wydatków na rzecz podwykonawców związanych z realizacją takiej umowy
Oprac. Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat