Wieczyste użytkowanie gruntu - przychodem
REKLAMA
Stanowiska podatnika nie podzielił jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił on, że prawo użytkowania wieczystego gruntu może zostać zbyte. Zbycie to powinno nastąpić w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy przeniesienia własności prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej bez zachowania czynności w formie aktu notarialnego nie rodzi skutków podatkowych, bowiem umowa taka jest nieważna w świetle art. 73 par. 2 kodeksu cywilnego.
Jeżeli natomiast przeniesienie prawa własności wieczystego użytkowania gruntu nastąpi nieodpłatnie, w formie aktu notarialnego, to w sprawie będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). W myśl tego przepisu do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.
W przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a ustawy o PIT.
Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.
Zatem nieodpłatne wniesienie przez podatnika prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej jako towaru, w formie aktu notarialnego, będzie przychodem spółki. Natomiast dopiero z chwilą odpłatnego zbycia przez spółkę prawa wieczystego użytkowania gruntu, tak określony przychód stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.
Ponieważ jednak spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz jej wspólnicy, to wniesienie tego prawa spowoduje powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnego świadczenia u wspólników tej spółki, w takiej proporcji, jaka odpowiada ich udziałowi w zysku spółki.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat