| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Wieczyste użytkowanie gruntu - przychodem

Wieczyste użytkowanie gruntu - przychodem

Nieodpłatne wniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej jako towaru, w formie aktu notarialnego, stanowi przychód spółki. - Informacja Izby Skarbowej w Katowicach Ośrodek Zamiejscowy w Bielsku-Białej z 24 kwietnia 2006 r. (nr PBB1/4117-0008/06/3).

Podatnik jest użytkownikiem wieczystym nieruchomości gruntowej. Zamierza wprowadzić ją poprzez wkład niepieniężny do spółki jawnej, której jest wspólnikiem. Przedmiotem działalności spółki jest obrót nieruchomościami. Wniesiona nieruchomość będzie stanowić środek obrotowy spółki. Podatnik planuje wybudować na tym gruncie budynki i sprzedawać je wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego na rzecz różnych podmiotów (osób prawnych i fizycznych). Zdaniem podatnika jego działania nie wywołają żadnych skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stanowiska podatnika nie podzielił jednak dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Wyjaśnił on, że prawo użytkowania wieczystego gruntu może zostać zbyte. Zbycie to powinno nastąpić w formie aktu notarialnego. Zawarcie umowy przeniesienia własności prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej bez zachowania czynności w formie aktu notarialnego nie rodzi skutków podatkowych, bowiem umowa taka jest nieważna w świetle art. 73 par. 2 kodeksu cywilnego.

Jeżeli natomiast przeniesienie prawa własności wieczystego użytkowania gruntu nastąpi nieodpłatnie, w formie aktu notarialnego, to w sprawie będzie miał zastosowanie art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). W myśl tego przepisu do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się również wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

W przypadku odpłatnego zbycia nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych rzeczy lub praw, a także innych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie nabytych świadczeń, w związku z którymi określony został przychód, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia jest wartość przychodu określonego w art. 11 ust. 2 i 2a ustawy o PIT.

Wartość pieniężną świadczeń w naturze określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania.

Zatem nieodpłatne wniesienie przez podatnika prawa wieczystego użytkowania gruntu do spółki jawnej jako towaru, w formie aktu notarialnego, będzie przychodem spółki. Natomiast dopiero z chwilą odpłatnego zbycia przez spółkę prawa wieczystego użytkowania gruntu, tak określony przychód stanowić będzie koszt uzyskania przychodu.
Dochodem ze sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu będzie różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a kosztem uzyskania przychodów.

Ponieważ jednak spółka jawna nie jest podatnikiem podatku dochodowego, lecz jej wspólnicy, to wniesienie tego prawa spowoduje powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z tytułu nieodpłatnego świadczenia u wspólników tej spółki, w takiej proporcji, jaka odpowiada ich udziałowi w zysku spółki.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »