reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy należy dokonać korekty odliczonego VAT, gdy nie doszło do sprzedaży nabytego towaru

Czy należy dokonać korekty odliczonego VAT, gdy nie doszło do sprzedaży nabytego towaru

Odliczyłem VAT od kupionego towaru, który w nocy został skradziony. Mimo zgłoszenia na policję nie znaleziono sprawców i umorzono postępowanie. Sklep nie był ubezpieczony. Czy powinienem skorygować odliczony VAT w związku z kradzieżą? - Pismo z 28 lutego 2006 r. nr 1405 UPP-443/8/2006/AJ

ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Nie. Jeżeli nabywca kupił towary w związku z prowadzoną działalnością handlową, to fakt, że później je skradziono, a więc ostatecznie nie zostały wykorzystane zgodnie z celem, nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych towarów. Zdarzenie niezawinionej utraty towaru w wyniku kradzieży nie jest uzależnione od podatnika, zatem w tym przypadku nie ma konieczności weryfikacji uprzednio odliczonego podatku naliczonego.

KOMENTARZ EKSPERTA
Organ podatkowy słusznie zauważył, że prawo do odliczenia jest uzależnione od powiązania dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi. Jeżeli podatnik wie, że nabyte towary będą służyły sprzedaży opodatkowanej, ma prawo odliczyć VAT od tych towarów. Późniejsza niezawiniona kradzież towaru nie będzie skutkowała obowiązkiem korekty deklaracji, w której odliczono VAT związany ze skradzionymi towarami. Ponadto żaden przepis ustawy ani aktów wykonawczych nie nakłada takiego obowiązku.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gostyninie informuje:
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikowi podatku od towarów i usług przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Co do zasady, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług – art. 86 ust. 2 ww. ustawy.
Z powyższych przepisów nie wynika, że jeżeli podatnik utraci – na skutek kradzieży – towary, których sprzedaż podlega opodatkowaniu, to utraci również prawo do odliczenia VAT naliczonego przy ich zakupie. Ustawa o podatku od towarów i usług przewiduje metodę bieżącego odliczenia podatku naliczonego.
WAŻNE!
Podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego w rozliczeniu bieżącym, w związku z otrzymaniem faktury lub dokumentu celnego, bez konieczności oczekiwania na moment dokonania sprzedaży towarów lub świadczenia usług, dla których poczynił konieczne zakupy.
Jeżeli nabywca kupił towary w związku z prowadzoną działalnością handlową, to fakt, iż później te towary skradziono i nie zostały one ostatecznie wykorzystane zgodnie z celem, nie ma wpływu na prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem tych towarów. Dodać należy, że dla celów dowodowych fakt wystąpienia powyższego zdarzenia losowego (kradzież) winien być przez podatnika należycie udokumentowany. Zdarzenie niezawinionej utraty towaru w wyniku kradzieży nie jest uzależnione od podatnika, zatem w tym przypadku nie ma konieczności weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PP.443/1/26/05
reklama

Czytaj także

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Skoczeń

radca prawny, PFR Portal PPK Sp. z o. o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama