Lokal musi być oddany do użytkowania
REKLAMA
Podatnik wraz z małżonką nabył aktem notarialnym spółdzielcze prawo do lokalu. Wystawiono fakturę VAT, która została zaksięgowana na koncie Środki trwałe w budowie. Nie sporządzono jeszcze protokołu przekazania lokalu do użytkowania. Spółdzielcze prawo do lokalu podatnicy nabyli do wspólności ustawowej i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Fakturę VAT za eksploatację lokalu, opłaty c.o., wywóz nieczystości i abonament za wodomierz główny, spółdzielnia mieszkaniowa wystawiła zgodnie z aktem notarialnym na obojga małżonków jako właścicieli lokalu i tym samym członków spółdzielni. Podatnik nie wie, czy tak udokumentowane wydatki stanowią koszt uzyskania przychodów.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wyjaśnił, że opłaty wynikające z tej faktury, dotyczące kosztów bieżącej eksploatacji zakupionego, ale jeszcze nie oddanego do użytkowania lokalu, nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu. Natomiast w myśl art. 22h ust. 1 pkt 1 oraz art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, za którą uważa się w drodze kupna – cenę ich nabycia.
Opłaty wyszczególnione na fakturze VAT nie mogą bezpośrednio stanowić kosztu uzyskania przychodu w miesiącu jej otrzymania. Opłaty wynikające z tej faktury dotyczą bowiem kosztów bieżącej eksploatacji zakupionego, ale jeszcze nie oddanego do użytkowania lokalu. Wobec tego opłaty wynikające z tej faktury oraz z kolejnych faktur dotyczących okresu do dnia przekazania lokalu do użytkowania stanowią część ceny nabycia lokalu. Kosztami uzyskania przychodów będą odpisy amortyzacyjne, dokonywane po przekazaniu lokalu do użytkowania i liczone od ustalonej wartości początkowej lokalu.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat