REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szkoła wypłacająca stypendium ma obowiązek złożenia za ucznia formularza NIP-3

REKLAMA

Na podstawie uchwały rady miejskiej szkoła podstawowa wypłaca uprawnionym uczniom stypendia szkolne. Z treści uchwały wynika, że przedmiotowe stypendia są formą udzielania uczniom pomocy materialnej o charakterze socjalnym, przy czym zgodnie z uchwałą stypendia te wypłacane są przez szkołę. Czy szkoła będąca płatnikiem stypendiów jest zobowiązana do pośredniczenia w złożeniu zgłoszeń identyfikacyjnych NIP-3 dla uczniów pobierających stypendia? - Pismo z 14 lutego 2006 r. nr EI 406/1/264/2005/2006
ODPOWIEDŹ US – SKRÓT
Tak. W przypadku zaistnienia przesłanek powodujących obowiązek poboru zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego stypendium zgłoszenie identyfikacyjne ucznia powinno być dokonywane za pośrednictwem szkoły.

KOMENTARZ EKSPERTA
Należy zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego, że zgłoszenie identyfikacyjne ucznia otrzymującego stypendium jest dokonywane za pośrednictwem płatnika, którym jest szkoła. Zgłoszenie to powinno być dokonane w przypadku, gdy wypłacane stypendium przekroczy kwotę zwolnioną, tj. 380 zł.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG
Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jeleniej Górze informuje:
Zgodnie z treścią art. 2 ust. 1 ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami, podlegają obowiązkowi ewidencyjnemu oraz otrzymują numery identyfikacji podatkowej (zwane dalej NIP).
W myśl art. 8 ust. 1 cytowanej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, którym płatnik na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych:
• pobiera zaliczki miesięczne, dokonując zmniejszenia kwot pobieranych zaliczek, lub
• dokonuje rocznego rozliczenia podatku, a nie dokonywał zmniejszenia kwot zaliczek, lub
• pobiera zaliczkę wyłącznie od dochodu z tytułu umowy o dzieło lub umowy zlecenia
– dokonują zgłoszenia identyfikacyjnego za pośrednictwem tego płatnika.
Na podstawie cytowanych wyżej przepisów ustawy o NIP należy stwierdzić, że osoba, która posiada status podatnika, podlega obowiązkowi ewidencyjnemu, a więc jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia identyfikacyjnego będącego podstawą do nadania jej numeru identyfikacji podatkowej (NIP). Jeśli taki podatnik, na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, osiąga dochody, od których zaliczki na podatek pobiera płatnik, zgłoszenie identyfikacyjne podatnika dokonywane jest za pośrednictwem płatnika.
W przedstawionym stanie faktycznym uczeń otrzymujący stypendium szkolne uzyskuje status podatnika, w związku z czym wchodzi w zakres podmiotowy cytowanej wyżej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.
Zgodnie z treścią art. 35 ust. 1 pkt 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) do poboru zaliczek miesięcznych jako płatnicy są obowiązane jednostki organizacyjne uczelni, placówki naukowe, zakłady pracy oraz inne jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów.
Jednak na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 40b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, (...) do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł., z zastrzeżeniem ust. 10. Z kolei zgodnie z treścią art. 21 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40b, stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 28–30 oraz w art. 30a i 30b.
Jak wynika z treści cytowanych powyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wypłata stypendium w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł, dokonana na rzecz ucznia, który złożył płatnikowi oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 10 (PIT-2C), nie rodzi obowiązku pobrania przez płatnika zaliczki na podatek dochodowy, a więc nie ma w takim przypadku zastosowania art. 8 ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, zatem płatnik nie jest zobowiązany do pośredniczenia w dokonaniu zgłoszenia identyfikacyjnego takiego ucznia.
WAŻNE!
Wolna od podatku dochodowego jest wypłata stypendium w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 380 zł, dokonana na rzecz ucznia, który złoży oświadczenie, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
Dopiero w razie zaistnienia przesłanek powodujących obowiązek poboru przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy z tytułu wypłaconego stypendium (np. stypendium w wysokości przekraczającej kwotę zwolnioną, brak oświadczenia, o którym mowa w art. 21 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) zastosowanie znajdzie przepis art. 8 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, tzn. zgłoszenie identyfikacyjne ucznia dokonywane będzie za pośrednictwem płatnika.
Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Zakup startupu - jak nie kupić kota w worku? Kluczowe: due dilligence. Poradnik dla inwestora

  Akwizycja firmy jest inwestycją, która ma się opłacać. To oczywiste twierdzenie staje się jeszcze bardziej prawdziwe w przypadku nabycia startupu, który kupuje się po to, by rozwijać biznes z pomysłem, mający duży potencjał. Zakup startupu zazwyczaj jest łatwiejszy niż założenie firmy od zera, szczególnie takiej, która ma się okazać jednorożcem w świecie biznesu. Jednak podjęcie takiego kroku jest obarczone sporym ryzykiem. Aż 9 na 10 nowo tworzonych startupów upada, z czego 20 proc. kończy działalność w ciągu pierwszego roku, a kolejne 50 proc. nie utrzymuje się na rynku dłużej niż 5 lat [Źródło: Startup Genome]. Można dyskutować z tymi statystykami, ale jeżeli nawet są prawdziwie tylko w połowie, to i tak wskazują na pewne negatywne zjawisko. Ryzyka biznesowego przy zakupie startupu nie da się zupełnie wyeliminować, ale można zadbać o to, by ograniczyć je do minimum. 

  Żądanie zmniejszenia kary umownej – sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania. Orzeczenie Sądu Najwyższego

  Występując o zmniejszenie kary umownej dłużnik jest zobligowany wskazać, do jakiej wysokości zmniejszenia żąda. Wyinterpretować to może również sąd, pod warunkiem, że taką możliwość daje całokształt działań procesowych dłużnika. Sąd nie może sam z urzędu podejmować się miarkowania, jeśli z działań strony nie wynika chęć zgłoszenia żądania o to - orzekł w wyroku z 16 listopada 2022 r. Sąd Najwyższy (sygn. akt II CSKP 578/22).

  Przekształcenie, połączenie, wniesienie aportu a możliwość stosowania estońskiego CIT

  Estoński CIT staje się coraz bardziej popularną formą opodatkowania spółek. Warto jednak wskazać, że wiąże się z nią szereg ograniczeń i warunków, jakie musi spełnić spółka, aby móc korzystać z dobrodziejstw estońskiego CIT.

  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe?

  Jakie są kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe w 2024 roku? Od czego zależy wysokość kary?

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  REKLAMA