Renta z Niemiec jest zwolniona z PIT w Polsce
REKLAMA
Minister finansów rozstrzygnął kwestię opodatkowania w Polsce renty otrzymywanej od 2004 roku przez Polaka z Niemiec. Wypłacana jest mu jako przedstawicielowi ustawowemu małoletniego syna kwartalnie. Podatnik nie wie, czy podlega opodatkowaniu w Polsce dochód z tytułu tej renty.
Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Wynika to z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.).
Zgodnie z polsko-niemiecką umową w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, emerytury i podobne świadczenia lub renty, otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w umawiającym się państwie z drugiego umawiającego się państwa, podlegają opodatkowaniu tylko w pierwszym państwie.
Jednak płatności otrzymywane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w jednym umawiającym się państwie z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych drugiego umawiającego się państwa podlegają opodatkowaniu tylko w tym drugim państwie.
Jak wynika z informacji niemieckiego ministerstwa finansów, świadczeniami, których dotyczą opisane zasady, są świadczenia przyznane do 30 września 2005 r. przez Krajowe Zakłady Ubezpieczeń (Landesversicherungsanstalten), natomiast od 1 października 2005 r. przyznane przez Niemiecką Federalną Instytucję Ubezpieczeń Rentowych (Deutsche Rentenversicherung). Wszelkie inne świadczenia emerytalno-rentowe przekazywane osobom mającym miejsce zamieszkania w Polsce mogą podlegać opodatkowaniu tylko w Polsce.
Zatem otrzymywana przez podatnika renta podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat