| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Przychód powstaje w momencie wypłaty

Przychód powstaje w momencie wypłaty

Jeśli kwota odszkodowania została wypłacona podatnikowi 30 grudnia danego roku, to stanowi ona przychód tego roku. Nie ma znaczenia, że pieniądze wpłynęły na konto podatnika w styczniu. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 listopada 2006 r. (nr PB I-3/4150/IN-572/06/MK).


Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła spór, kiedy powstaje przychód przy wypłacie wynagrodzenia za pracę.


Pracodawca 30 listopada 2005 r. poinformował podatnika o rozwiązaniu umowy o pracę z zachowaniem skróconego okresu wypowiedzenia. 22 grudnia 2005 r. na konto podatnika wpłynęło wynagrodzenie za grudzień 2005 r., a 2 stycznia 2006 r. odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Wystawiając informację o wysokości uzyskanych przez podatnika w 2005 roku dochodów, pracodawca wypłacone odszkodowanie doliczył do dochodów 2005 roku. Podatnik zastanawiał się, czy pracodawca postąpił prawidłowo. Okazuje się, że tak.


Podstawą nabycia przez podatnika prawa do odprawy i odszkodowania były przepisy kodeksu pracy. Tym samym wypłacona odprawa stanowi przychód z tytułu dotychczasowego stosunku pracy.


Miejscem spełnienia świadczenia wypłaty wynagrodzenia za pracę co do zasady jest siedziba pracodawcy. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie. Sposobami wypłaty wynagrodzenia pieniężnego są: przekaz pocztowy i przelew na konto pracownika. Forma, w jakiej pracownik otrzyma wynagrodzenie, jest zależna od jego decyzji. Zatem za moment uzyskania przychodu ze stosunku pracy należy przyjąć moment wypłaty (obciążenia rachunku), a nie dzień, w którym wynagrodzenie wpłynie na rachunek pracownika.


W omawianej sytuacji podatnikowi wypłaty należnego świadczenia dokonano przelewem na rachunek bankowy 30 grudnia 2005 r. Wypełniając obowiązki płatnika, pracodawca przy wypłacie świadczenia dokonał obliczenia należnej zaliczki na PIT według stanu obowiązującego w 2005 roku. Ponieważ kwoty odprawy i odszkodowania wypłacone zostały podatnikowi 30 grudnia 2005 r., kwota odszkodowania za skrócony okres wypowiedzenia za pracę stanowi przychód 2005 roku.


PRZYCHODY Z PRACY

W myśl art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za przychody, m.in. ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Są to zwłaszcza wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i inne kwoty.

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »