reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy podlega opodatkowaniu wydanie pracownikom bonów towarowych z okazji świąt

Czy podlega opodatkowaniu wydanie pracownikom bonów towarowych z okazji świąt

Czy wydanie pracownikom bonów towarowych z okazji świąt, sfinansowanych z ZFŚS, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? - Pismo z 17 lutego 2006 r. nr PP/443-137-9-GK/04/05


ODPOWIEDŹ US – SKRÓT

Nie. Bon towarowy jest jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania towarów w oznaczonym terminie i miejscu. Nie spełnia więc definicji towaru zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Natomiast opodatkowaniu podlega tylko przekazanie towarów na cele osobiste pracowników.

KOMENTARZ EKSPERTA

Bony towarowe są jedną z najczęstszych form obdarowywania pracowników z okazji zbliżających się świąt. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy taka czynność powinna zostać opodatkowana VAT. Aby to stwierdzić, należy odwołać się do definicji, która mówi, że przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie towarów na cele osobiste m.in. pracownika, jeżeli przedsiębiorcy przysługiwało prawo do odliczenia VAT z tego tytułu. Tak więc aby doszło do opodatkowania tego typu czynności, muszą zostać spełnione trzy warunki: musi dojść do przekazania towaru w rozumieniu ustawy o VAT, przekazanie ma się odbyć na cele osobiste pracownika, a przy nabyciu przekazywanych towarów powinno przysługiwać prawo do odliczenia VAT. W przedstawionym stanie faktycznym został spełniony tylko jeden z ww. warunków – przekazanie bonów nie jest związane z prowadzoną działalnością, odbywa się na cele osobiste pracownika. Bon towarowy nie jest zaś towarem w rozumieniu ustawy o VAT, a wydatki finansowane z ZFŚS nie są kosztem uzyskania przychodów, więc nie przysługuje od nich prawo do odliczenia VAT.

ODPOWIEDŹ US – WYCIĄG

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu informuje:

Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, przez towar rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 4 ustawy przez prezenty o małej wartości, o których mowa w ust. 3, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6 (od 1 czerwca 2006 r. definicja prezentu o małej wartości uległa zmianie – przyp. redakcji).

Bon towarowy jest jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania towarów w oznaczonym terminie i miejscu, nie spełnia więc definicji towaru zawartej w wyżej cytowanym przepisie.

WAŻNE!
Bon towarowy nie jest towarem w rozumieniu ustawy o VAT. Jest jedynie dokumentem uprawniającym do otrzymania towarów w oznaczonym terminie i miejscu.

Natomiast czynności wymienione w art. 7 ust. 2, 3 i 4 ustawy o VAT (czyli również przekazanie prezentów o małej wartości) odnoszą się jedynie do przekazania towarów. Wobec powyższego przekazanie pracownikom bonów towarowych nie jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Inne pisma dotyczące omawianego zagadnienia, zamieszczone w bazie internetowej:
• PPE3/443-38/04
reklama

Czytaj także

Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama