reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Potrzebne jest potwierdzenie odbioru faktury

Dla skorygowania należnego VAT wynikającego z faktur korygujących podatnik musi posiadać potwierdzenia ich odbioru przez nabywcę. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Kielcach z 4 grudnia 2006 r. (nr PP1/443-155/06)


Izba Skarbowa w Kielcac h rozstrzygnęła kwestię korygowania podatku od towarów i usług wynikającego z faktur korygujących.


Spółka w związku z prowadzoną działalnością wystawia dużą liczbę faktur korygujących, z uwagi na zwroty sprzedawanego towaru. Odbiorcy faktur korygujących często nie wywiązują się z obowiązku potwierdzenia odbioru tych faktur. Skutkuje to znaczną liczbą faktur, które widnieją w księgach jako korekta VAT należnego do rozliczenia w okresach następnych. Powstaje pytanie, czy możliwe jest korygowanie VAT należnego z faktur korygujących, jeśli się nie ma potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez kontrahenta? Odpowiedź brzmi nie.


Artykuł 108 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.; dalej ustawa o VAT) stanowi, że w przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę z wykazaną kwotą podatku od towarów i usług, jest zobowiązana do jego zapłaty. Zatem wprowadzenie do obiegu faktury z wykazaną kwotą VAT powoduje, że podatek ten podlega zapłacie przez wystawcę faktury nawet wówczas, gdy nie byłby należny w świetle pozostałych przepisów podatkowych. Natomiast zgodnie z art. 108 ust. 2 ustawy o VAT, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio, w przypadku gdy podatnik wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku wyższą od kwoty podatku należnego.


Podatek wykazany w pierwotnej fakturze podlega rozliczeniu, aż do momentu, gdy podatnik znajdzie się w posiadaniu dowodu, że skutecznie wprowadził do obiegu fakturę korygującą podatek, poprzez doręczenie jej klientowi.


Potwierdzenie odbioru faktury korygującej pełni istotną rolę w systemie VAT opartym na metodzie fakturowej, gdyż zapobiega nieuzasadnionym obniżkom podstawy opodatkowania u dostawcy.


W opisanym przypadku, spółka w sytuacji wystawienia faktury korygującej jest zobowiązana posiadać potwierdzenie odbioru tej faktury przez nabywcę. Potwierdzenie to stanowi bowiem podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego.

Ewa Matyszewska

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama