Nie zawsze decyduje data wystawienia faktury
REKLAMA
Zdaniem Ministerstwa Finansów w obrocie książkami funkcjonują wyjątkowo korzystne przepisy w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
W odpowiedzi na interpelację poselską MF wskazuje, że rozwiązania dotyczące opodatkowania VAT sprzedaży książek uwzględniają zasadę neutralności, na której oparty jest cały system podatku od towarów i usług. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn zm.) stawkę 0 proc. stosuje się dla większości książek - PKWiU ex 22.11 (z pewnymi wyłączeniami, takimi jak książki adresowe, książki telefoniczne itp.), które są oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.
Objęcie stawką 0 proc. tylko książek oznaczonych tym symbolem zostało wprowadzone na wniosek samych wydawców i miało na celu uniemożliwienie korzystania z ulgi tym wydawnictwom, które są rozprowadzane nielegalnie, poza wyżej wymienionym rejestrem wydawniczym.
Jak informuje Ministerstwo Finansów, zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych książek. Jeżeli jednak umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw. Tak korzystne przepisy niefunkcjonujące w innych dziedzinach obrotu towarowego umożliwiają wydawcom rozliczenie zwrotu książek w bardzo długim okresie.
Ponadto minister finansów przypomina, że przepisy ustawy o VAT przewidują dla małych podatników możliwość stosowania korzystnych rozwiązań w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego. Chodzi o tzw. metodę kasową.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT mały podatnik może wybrać metodę rozliczeń polegającą na tym, że obowiązek podatkowy powstaje z dniem uregulowania całości lub części należności, nie później niż 90. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. W takim przypadku musi jednak zawiadomić na piśmie naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który będzie stosował tę metodę.
Uregulowanie należności w części powoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części. Regulacja ta dotyczy również obrotu książkami.
W przesłanej do Ministerstwa Finansów interpelacji poselskiej zwrócono uwagę, że przepisy o podatku od towarów i usług dyskryminują wydawców książek, zwłaszcza naukowych.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat