Zasiłek dla żołnierza podlega opodatkowaniu
REKLAMA
JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA
Podatniczka jako żołnierz zawodowy w 2005 roku otrzymała zasiłek na zagospodarowanie w związku z powołaniem do zawodowej służby wojskowej w pierwszym miejscu pełnienia tej służby. Od wypłaconego zasiłku, stanowiącego równowartość jednomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, zakład pracy jako płatnik naliczył podatek, nie potrącił natomiast składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Czy zasiłek na zagospodarowanie otrzymany przez żołnierzy podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym?
ODPOWIEDŹ IZBY
Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c ustawy o PIT oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Zatem, aby kwota otrzymanego przez pracownika zasiłku na zagospodarowanie korzystała ze zwolnienia z opodatkowania, musi być wypłacona w związku z przeniesieniem służbowym. Świadczy o tym określenie: zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, a dodatkowo potwierdza określenie dotyczące limitu przedmiotowego zwolnienia: do wysokości 200 proc. wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.
Zatem zwolnienie podatkowe, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o PIT, nie obejmuje tych podatników, którzy będąc pracownikami otrzymują zasiłki na zagospodarowanie niezwiązane z przeniesieniem służbowym, tak jak ma to miejsce w przypadku żołnierzy zawodowych. Przy czym zwraca się uwagę, że omawiany przepis odnosi się do pracowników, nie zawężając zwolnienia do jednej grupy zawodowej. Stąd też w przypadku pracowników należących do innej grupy zawodowej istnieje możliwość zastosowania przedmiotowego zwolnienia, o ile otrzymują zasiłki na zagospodarowanie w związku z przeniesieniem służbowym.
Z uwagi na fakt, że w rozpatrywanym przypadku cel zwolnienia nie został spełniony, albowiem wypłacony żołnierzowi zasiłek na zagospodarowanie nie jest związany z przeniesieniem służbowym, brak jest podstaw prawnych do uznania, że wypłacany zasiłek na zagospodarowanie przysługujący żołnierzowi po objęciu stanowiska służbowego podlegał zwolnieniu z PIT. Ponadto otrzymany przez podatniczkę zasiłek na zagospodarowanie nie mieści się w zwolnieniach przedmiotowych wynikających z pozostałych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat