Czy można skorzystać z ulgi na Internet na podstawie duplikatu faktury
REKLAMA
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego Naczelnika Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu z 27 kwietnia 2006 r., nr PDFII/415-10/06
Stan faktyczny
Podatniczka korzysta ze wspólnego opodatkowania dochodów z małżonkiem i zamierza dokonać odliczenia od dochodu męża wydatków z tytułu użytkowania sieci internetowej w budynku będącym miejscem zamieszkania, na podstawie faktur wraz z dowodami zapłaty, wystawionymi na jego imię. Z powodu zaginięcia dwóch oryginałów faktur, dowód poniesienia wydatku stanowi duplikat faktury.
Stanowisko US
Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a updof podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 760,00 zł.
Z przytoczonego przepisu wynika, iż podatnik może skorzystać z ulgi w przypadku łącznego spełnienia trzech przesłanek. Pierwszą jest konieczność faktycznego poniesienia wydatku, drugą - konieczność poniesienia go z tytułu użytkowania sieci Internet, trzecią - wymóg korzystania z Internetu w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. W myśl przepisu art. 26 ust. 7 updof wysokość wydatków na cele określone w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Jednakże w przypadku odliczeń, o których mowa w ust. 1 pkt 6a, odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość wydatków została udokumentowana fakturą w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Za dokument stwierdzający poniesienie wydatku należy również uznać duplikat faktury VAT.
Zatem, w celu skorzystania z odliczeń z tytułu użytkowania sieci Internet, podatnik musi posiadać fakturę potwierdzającą uiszczenie należności, z widniejącym na niej jego imieniem i nazwiskiem (jako nabywcy usługi).W przypadku regulowania należności za użytkowanie sieci Internet za pomocą przelewu, potwierdzeniem faktu poniesienia wydatku będzie stanowić faktura VAT wraz z dowodem wpłaty potwierdzonym przez bank lub pocztę, dyspozycje przelewów lub wyciągi bankowe, na których przelewy będą widniały jako zrealizowane. Dowód wpłaty winien zawierać kwotę dokonanej wpłaty, imię i nazwisko wpłacającego, datę zapłaty oraz, że zapłata została dokonana tytułem użytkowania sieci Internet.
Katarzyna Wojciechowska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat