REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

VAT nie wpływa na podatek dochodowy

REKLAMA

VAT należny nie jest zaliczany do przychodów dla celu podatku dochodowego od osób prawnych, dlatego nie może tych przychodów pomniejszać. Bez względu na wysokość i sposób ustalania należnego podatku od towarów i usług podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lutego 2007 r., nr 1401/BP-I/4230Z-138/06/KO.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik współpracuje z licznymi kontrahentami posiadającymi siedziby zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak również poza jej terytorium. Znaczna część sprzedaży spółki to eksport towarów poza granicę UE oraz dostawa towarów do krajów Unii, tzw. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z tytułu dokonanej sprzedaży spółka wystawia swoim kontrahentom faktury sprzedaży z 0-proc. stawką VAT. W przypadku niektórych transakcji spółka przed złożeniem deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy nie posiada dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W takich przypadkach jest zobowiązana naliczyć i odprowadzić VAT należny. Czy w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wyliczenia VAT na podstawie rachunku w stu, tj. od wartości brutto wykazanej na fakturze, nie ma konieczności dokonania korekty zmniejszającej przychody o podatek należny wyliczony rachunkiem w stu w dacie powstania obowiązku podatkowego od niepotwierdzonych dostaw eksportowych oraz wewnątrzwspólnotowych, a następnie zwiększenia przychodów o ten podatek w przypadku potwierdzenia omówionych dostaw?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.


Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia ewidencji rachunkowej, lecz nakazują prowadzenie jej dla celów podatkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, a art. 20 tej ustawy stanowi, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej.


W istniejącym w sprawie stanie faktycznym dowodem źródłowym dokumentującym dokonanie sprzedaży, a tym samym powstanie przychodu związanego z działalnością gospodarczą, są faktury VAT. Z tytułu dokonanej sprzedaży spółka wystawia swoim zagranicznym kontrahentom faktury sprzedaży z 0-proc. stawką VAT. W przypadku jednak gdy przed złożeniem deklaracji dla celów podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy spółka nie posiada dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wystawiane są faktury wewnętrzne z krajową stawką VAT. Jest to stan przejściowy, który nie powinien mieć wpływu na wysokość podatku dochodowego.


Wartość sprzedaży netto określona w fakturze ze stawką 0 proc. stanowi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przychód należny z działalności gospodarczej.


Do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Należy w tym miejscu podkreślić, że przyjęte dla celów podatku dochodowego wykluczenie z przychodów należnego VAT nie jest tożsame z rozwiązaniem, zgodnie z którym należny z tytułu sprzedaży podatek od towarów i usług powinien pomniejszać - dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - przychód należny osiągnięty na tej transakcji.


Zatem jeśli należny VAT nie jest zaliczany do przychodów dla celu podatku dochodowego od osób prawnych, nie może także tych przychodów pomniejszać.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA