reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > VAT nie wpływa na podatek dochodowy

VAT nie wpływa na podatek dochodowy

VAT należny nie jest zaliczany do przychodów dla celu podatku dochodowego od osób prawnych, dlatego nie może tych przychodów pomniejszać. Bez względu na wysokość i sposób ustalania należnego podatku od towarów i usług podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych pozostaje bez zmian. - Decyzja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 8 lutego 2007 r., nr 1401/BP-I/4230Z-138/06/KO.


JAKI PROBLEM ROZSTRZYGNĘŁA IZBA


Podatnik współpracuje z licznymi kontrahentami posiadającymi siedziby zarówno na terenie Unii Europejskiej, jak również poza jej terytorium. Znaczna część sprzedaży spółki to eksport towarów poza granicę UE oraz dostawa towarów do krajów Unii, tzw. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Z tytułu dokonanej sprzedaży spółka wystawia swoim kontrahentom faktury sprzedaży z 0-proc. stawką VAT. W przypadku niektórych transakcji spółka przed złożeniem deklaracji VAT za dany okres rozliczeniowy nie posiada dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W takich przypadkach jest zobowiązana naliczyć i odprowadzić VAT należny. Czy w podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku wyliczenia VAT na podstawie rachunku w stu, tj. od wartości brutto wykazanej na fakturze, nie ma konieczności dokonania korekty zmniejszającej przychody o podatek należny wyliczony rachunkiem w stu w dacie powstania obowiązku podatkowego od niepotwierdzonych dostaw eksportowych oraz wewnątrzwspólnotowych, a następnie zwiększenia przychodów o ten podatek w przypadku potwierdzenia omówionych dostaw?


ODPOWIEDŹ IZBY


Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.; dalej ustawa o CIT) podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.


Przepisy ustawy o CIT nie definiują pojęcia ewidencji rachunkowej, lecz nakazują prowadzenie jej dla celów podatkowych zgodnie z ustawą o rachunkowości, a art. 20 tej ustawy stanowi, że podstawą zapisów w księgach rachunkowych są dowody księgowe stwierdzające dokonanie operacji gospodarczej.


W istniejącym w sprawie stanie faktycznym dowodem źródłowym dokumentującym dokonanie sprzedaży, a tym samym powstanie przychodu związanego z działalnością gospodarczą, są faktury VAT. Z tytułu dokonanej sprzedaży spółka wystawia swoim zagranicznym kontrahentom faktury sprzedaży z 0-proc. stawką VAT. W przypadku jednak gdy przed złożeniem deklaracji dla celów podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy spółka nie posiada dokumentów potwierdzających dokonanie eksportu bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, wystawiane są faktury wewnętrzne z krajową stawką VAT. Jest to stan przejściowy, który nie powinien mieć wpływu na wysokość podatku dochodowego.


Wartość sprzedaży netto określona w fakturze ze stawką 0 proc. stanowi dla celów podatku dochodowego od osób prawnych przychód należny z działalności gospodarczej.


Do przychodów nie zalicza się należnego podatku od towarów i usług. Należy w tym miejscu podkreślić, że przyjęte dla celów podatku dochodowego wykluczenie z przychodów należnego VAT nie jest tożsame z rozwiązaniem, zgodnie z którym należny z tytułu sprzedaży podatek od towarów i usług powinien pomniejszać - dla celów podatku dochodowego od osób prawnych - przychód należny osiągnięty na tej transakcji.


Zatem jeśli należny VAT nie jest zaliczany do przychodów dla celu podatku dochodowego od osób prawnych, nie może także tych przychodów pomniejszać.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama