reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Wyjaśnienia > Czy prace budowlane polegające na adaptacji części budynku do prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu stawką 7%

Czy prace budowlane polegające na adaptacji części budynku do prowadzonej działalności podlegają opodatkowaniu stawką 7%

Prace remontowe polegające na przebudowie, nadbudowie i rozbudowie budynku jednorodzinnego wraz z adaptacją części budynku na zakład leczniczy dla zwierząt będą opodatkowane w całości stawką 7%. Tak uznał Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie w piśmie z 11 stycznia 2007 r. nr USIII/443/VAT/448/02/2006/BD.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie zważył, co następuje:
Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawką w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Stosownie do art. 146 ust. 2 cyt. ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a), rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Przez pojęcie »obiektów budownictwa mieszkaniowego«, w myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex-113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W omawianym przypadku zasadnicze znaczenie ma zaklasyfikowanie remontowanego budynku do stosownego symbolu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. Stawka podatku od towarów i usług jest bowiem odnoszona do rodzaju budynku jako całości. Podstawą zaliczenia obiektów budowlanych jako jednostek klasyfikacyjnych do poszczególnych zbiorów głównych, zbiorów i podzbiorów PKOB jest przeważające przeznaczenie obiektu jako kryterium główne.

Ze złożonego wniosku wynika, że budynek będący przedmiotem przebudowy, nadbudowy i rozbudowy wraz z adaptacją części budynku na cele użytkowe został sklasyfikowany jako budynek mieszkalny jednorodzinny PKOB 111.

Zatem na potrzeby niniejszej interpretacji przyjmuje się, że prawidłowo zaklasyfikował Pan obiekt do właściwego symbolu PKOB.Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż roboty remontowo-budowlane prowadzone są w obiekcie sklasyfikowanym pod symbolem PKOB 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne i dotyczą remontu budynku jako całości, zarówno części mieszkalnej jak i użytkowej. Z treści w/w przepisów wynika, że stawka VAT w wysokości 7% dotyczy robót remontowo-budowlanych wykonywanych we wszystkich lokalach nie tylko mieszkalnych znajdujących się w obiektach budownictwa mieszkaniowego. Zatem na podstawie w.cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku robót prowadzonych w obiektach budownictwa mieszkaniowego, zarówno w lokalach mieszkalnych, jak i użytkowych, stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Nie znajdzie natomiast zastosowania w przedmiotowej sprawie przywołany przez Pana przepis art. 42 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynika, że stawką podatku VAT w wysokości 7% opodatkowane są usługi wymienione w załączniku nr 3 poz. 161 do ustawy, tj. - dostawa, budowa, remont lub przebudowa budynków mieszkalnych (PKOB11) i ich części, z wyjątkiem lokali użytkowych, realizowanych w ramach budownictwa społecznego.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Biuletyn VAT
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama