Renta wyrównawcza zwolniona z podatku
REKLAMA
Izba Skarbowa w Łodzi rozstrzygnęła kwestię opodatkowania PIT renty wyrównawczej z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych, otrzymywanej na skutek wypadku samochodowego.
Na podstawie ugody sądowej z 1996 roku towarzystwo ubezpieczeń wypłaca podatnikowi rentę wyrównawczą z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobistych na skutek wypadku samochodowego, jakiemu uległ w 1993 roku. Zgodnie z tą ugodą wysokość przyznanej renty wyliczana jest w oparciu o publikacje GUS przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej z ostatniego kwartału, zwiększone wskaźnikiem 1,5 i zmniejszone o otrzymywaną rentę lub emeryturę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdaniem podatnika otrzymywane świadczenie nie podlega PIT.
Opinię podatnika podzielił naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie, który stwierdził, że otrzymywana przez podatnika renta wyrównawcza korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Również Izba Skarbowa w Łodzi potwierdziła stanowisko urzędu, że renta wyrównawcza nie podlega opodatkowaniu. Ponadto w analizowanym przypadku samo świadczenie pieniężne w postaci renty wyrównawczej nie zostało opodatkowane - od tego świadczenia nie jest pobierany przez towarzystwo ubezpieczeniowe podatek.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat