Czy komisantowi służy prawo do bezpośredniego zwrotu nadpłaty podatku akcyzowego
REKLAMA
Prawidłowo rozliczenie powinno wyglądać w taki sposób, że komisant w danym miesiącu wykaże w deklaracji kwotę podatku należnego 0 zł. czyli nie zapłaci na rachunek izby celnej podatku akcyzowego, a różnica sumy kwoty nadwyżki w bieżącym miesiącu i kwoty nadwyżki do rozliczenia z poprzedniego okresu będzie stanowiła nadwyżkę do rozliczenia w następnym okresie, a nie kwotę nadpłaty do zwrotu, ponieważ wspomniana różnica nie stanowi podatku nadpłaconego lub nienależnie zapłaconego w rozumieniu art. 72 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa (tekst jednolity z 2005 r. Dz.U. nr 8, poz.60 ze zm.) i nie podlega zwrotowi. Tak stwierdził Naczelnik Urzędu Celnego w Gorzowie Wielkopolskim w postanowieniu z 15 marca 2007 r. nr 412000-RPA-911-1/07/WS.
Przedsiębiorstwo posiada status zarejestrowanego podatnika podatku akcyzowego i prowadzi działalność związaną między innymi z wewnątrzwspólnotowym nabyciem i sprzedażą samochodów osobowych nie zarejestrowanych na terenie kraju (w tym również samochodów osobowych nie zarejestrowanych w kraju, a nabytych wewnątrzwspólnotowo przez komitentów i przekazanych w ramach umowy komisu Podatnikowi (komisantowi). W związku z powyższym podatnik zamierza przy rozliczaniu podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju odliczać od kwoty podatku akcyzowego do zapłaty kwot podatku zapłaconego przy nabyciu wewnątrzwspólnotowym przez komitenta (po przekazaniu komisantowi dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku akcyzowego od wewnątrzwspólnotowego nabycia).
Posiłkując się przepisami o podatku akcyzowy, Naczelnik stwierdził, że podmiot sprzedający samochód osobowy przed pierwszą rejestracją jest zobowiązany do udokumentowania tej transakcji poprzez wystawienie faktury wyszczególniającej kwotę należnej akcyzy. Jednocześnie jednak w przypadku wykazania na fakturze kwoty akcyzy sprzedawca jest zobowiązany do zapłaty akcyzy również wtedy, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym albo została zwolniona od podatku. Powyższe zasady dotyczące wyszczególniania kwoty akcyzy na fakturze mają na celu umożliwienie odliczenia kwoty akcyzy naliczonej z tytułu danej transakcji w przypadku, gdy nabywca dokonuje dalszej odsprzedaży nabytego samochodu przed jego pierwszą rejestracją na terytorium kraju. Zgodnie bowiem z treścią art. 79 ustawy o podatku akcyzowym, podatnik będący w tym przypadku sprzedawcą samochodu osobowego przed jego pierwszą rejestracją, ma prawo do obniżenia kwoty akcyzy o kwotę akcyzy zapłaconej przy nabyciu samochodu, również w nabyciu wewnątrzwspólnotowym, pod warunkiem, że zapłacona akcyza związana jest ze sprzedażą opodatkowaną na terytorium kraju.
W konsekwencji, jeżeli przykładowo komitent nabędzie samochód osobowy w Niemczech płacąc z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia akcyzę i przekaże go na podstawie umowy komisu komisantowi, ten następnie dokonuje sprzedaży samochodu w kraju przed jego pierwszą rejestracją, Komisant wykaże w deklaracji dla podatku akcyzowego AKC-3/E kwotę podatku obliczonego i kwotę zwolnień i pomniejszeń (kwota akcyzy z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego).
Jeżeli kwota podatku obliczonego będzie mniejsza niż kwota zwolnień i pomniejszeń w danym miesiącu, Podatnik będzie zobowiązany wykazać tę różnicę jako kwotę nadwyżki w bieżącym miesiącu.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat