Dokonywanie zgłoszeń INTRASTAT
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 lutego 2011 r. szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń, wzory i sposób wypełniania formularzy stosowanych przy dokonywaniu zgłoszeń INTRASTAT oraz korekt tych zgłoszeń, właściwość miejscową organów celnych w sprawach dotyczących zgłoszeń INTRASTAT oraz szczegółowy tryb, sposób i terminy dokonywania upomnień oraz wezwań będzie określało rozporządzenie Ministra Finansów z 3 listopada 2010 r. w sprawie zgłoszeń INTRASTAT.
W myśl § 3 rozporządzenia w przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, na podstawie ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, osoba zobowiązana dokonuje, jako ostatniego w okresie trwania zawieszenia, zgłoszenia INTRASTAT za okres sprawozdawczy, w którym przypada pierwszy dzień zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.
Gdy w ramach czynności, o których mowa w art. 14a ust. 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, osoba zobowiązana dokona przywozów lub wywozów towarów, zgłoszenia INTRASTAT dokonuje się za okresy sprawozdawcze, w których te przywozy lub wywozy towarów zostały wykonane.
REKLAMA
Po upływie okresu zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej albo w przypadku wznowienia wykonywania działalności gospodarczej przed upływem tego okresu zgłoszeń INTRASTAT dokonuje się, poczynając od okresu sprawozdawczego, w którym przypada pierwszy dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej.
Jak wynika z § 27, powyższy przepis stosuje się do zgłoszeń INTRASTAT dokonywanych przez osoby zobowiązane, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia mają zawieszone wykonywanie działalności gospodarczej.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat