reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Prawne podsumowanie kwietnia 2011 r.

Niniejszy artykuł stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w kwietniu 2011 r. oraz ostatnio opublikowanego orzecznictwa Sądu Najwyższego.

OPIEKA NAD DZIEĆMI

Dnia 4 kwietnia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2011 r. Nr 45, poz. 235), którą:

- określono zasady organizowania i funkcjonowania zróżnicowanych form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (w niektórych przypadkach do ukończenia 4 roku życia);

- wskazano, że opieka nad dziećmi w wieku do lat 3 może być organizowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego, a także sprawowana przez dziennego opiekuna oraz nianię;

- określono kwalifikacje osób sprawujących opiekę, a także dopuszczono udział wolontariuszy w zapewnieniu opieki nad dziećmi przebywającymi w żłobku lub klubie dziecięcym;

- wskazano organy sprawujące nadzór nad warunkami i jakością sprawowanej opieki.

TRANSPORT DROGOWY

Dnia 7 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2011 r. Nr 48, poz. 247), którą:

- zniesiono możliwość limitowania przyznawanych licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką;

- doprecyzowano pojęcie przewozu okazjonalnego, który może być wykonywany pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 osób łącznie z kierowcą, oraz wyjątkowo pojazdem zabytkowym;

- przewidziano roczny okres dostosowawczy dla przedsiębiorców wykonujących przewozy okazjonalne.

POSTĘPOWANIE ADMINISTRACYJNE

Dnia 11 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja ustawy - Kodeks postępowania administracyjnego oraz ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2011 r. Nr 6, poz. 18), którą:

- przyznano stronie możliwość wniesienia zażalenia na przewlekłe prowadzenie postępowania do organu wyższego stopnia;

- wskazano przy tym, że w przypadku braku organu wyższego stopnia stronie przysługuje wezwanie do usunięcia naruszenia prawa;

- wprowadzono także możliwość wniesienia skargi do sądu administracyjnego na przewlekłe prowadzenie postępowania.

SPONSOROWANIE AUDYCJI

Dnia 28 kwietnia 2011 r. weszła w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie sponsorowania audycji lub innych przekazów (Dz. U. z 2010 r. Nr 249, poz. 1677), którą:

- doprecyzowano, że wskazanie sponsora audycji nie może mieć charakteru reklamy;

- zmieniono maksymalny czas jednorazowego wskazania sponsora, które może być emitowane nie dłużej niż 8 sekund w przypadku jednego sponsora, 16 sekund - w przypadku dwóch sponsorów i 24 sekund - w innych przypadkach;

- dookreślono, że wskazanie sponsora może być zawarte w zapowiedzi audycji;

- doprecyzowano, że wskazanie sponsora nie może zawierać fragmentów dźwiękowych lub wizualnych przekazu reklamowego pochodzącego od sponsora, z którymi jest kojarzony.

ORZECZNICTWO SN

Dnia 9 lutego 2011 r. Sąd Najwyższy (dalej „SN”) podjął uchwałę w sprawie samodzielnego dochodzenia przez wspólnika spółki cywilnej wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników spółki cywilnej (sygn. akt III CZP 130/10).

SN stwierdził, że wspólnik spółki cywilnej nie jest legitymowany samodzielnie do dochodzenia wierzytelności wchodzącej w skład majątku wspólnego wspólników tej spółki. Zatem, wszyscy wspólnicy spółki cywilnej powinni wystąpić w charakterze powodów w procesie o zasądzenie wierzytelności należącej do ich majątku wspólnego.

Dodatkowo, SN podkreślił, że wspólnik spółki cywilnej może samodzielnie dochodzić przypadającej mu części wierzytelności dopiero po rozwiązaniu spółki.

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

reklama

Czytaj także

Źródło:

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama