| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Odsetki od zaległości podatkowych - zmiana od 6 grudnia 2012 r.

Odsetki od zaległości podatkowych - zmiana od 6 grudnia 2012 r.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe NBP, co oznacza, że od 6 grudnia 2012 r. maleje także stawka odsetek od zaległości podatkowych i od zaległości w opłacaniu składek ZUS. Ostatnia taka obniżka miała miejsce miesiąc temu.

Zasadą jest, że za zwłokę w zapłacie podatku trzeba zapłacić fiskusowi odsetki. Zgodnie z ordynacją podatkową wynoszą one tyle, ile kwota wynikająca z zsumowania 2 proc. i dwukrotności stopy oprocentowania kredytu lombardowego, ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej. Stopa kredytu lombardowego to jedna z podstawowych stóp NBP.

RPP postanowiła obniżyć stopy procentowe o 0,25 pkt proc. W związku z tym od 6 grudnia 2012 r. stopa kredytu lombardowego wynosi 5,75 proc. To oznacza, że stopa procentowa odsetek od zaległości podatkowych maleje do 13,5 proc. Dotychczas wynosiła 14 proc.

Niższe odsetki za zwłokę zapłacą też podatnicy, którzy sami zorientują się, że zapłacili zbyt mało podatku i skorygują deklarację, uzasadniając na piśmie przyczyny korekty, a także zapłacą zaległość w całości w ciągu siedmiu dni od jej złożenia. W takiej sytuacji podatnik ma prawo zapłacić odsetki za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Teraz obniżona stawka odsetek za zwłokę wynosi 10,13 proc., a nie - jak dotychczas - 10,5 proc.

Ostatnia obniżka stawki odsetek - w ślad za zmianą stóp procentowych NBP - miała miejsce 6 listopada 2012 r. Jej skala była identyczna jak teraz, ponieważ wtedy również RPP zdecydowała o obniżce stóp procentowych o 0,25 pkt proc.

Zobacz wskaźnik: Odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »