Ewidencja akcyzy na węgiel - jak zmienią się przepisy?
REKLAMA
REKLAMA
Projekt zmiany w zakresie ewidencji wyrobów węglowych zakłada następujące modyfikacje w przepisach:
Art. 31a ust. 3 projektu ustawy o zmianie ustawy akcyzowej z dnia 24 kwietnia 2013 r.:
- Warunkiem zwolnienia, o którym mowa w art. 31a ust. 1 ustawy akcyzowej (tj. zwolnienia dla określonych zużyć) w przypadku sprzedaży krajowej jest wystawienie przez podmiot sprzedający wyroby węglowe dokumentu dostawy lub faktury, jeżeli określa ona pozycję CN wyrobów węglowych, ich ilość w jednostkach masy i ich przeznaczenie uprawniające do zwolnienia od akcyzy, oraz potwierdzenie podpisem nabycia tych wyrobów przez finalnego nabywcę węglowego.
- Warunkiem zwolnienia w przypadku nabycia wewnątrzwspólnotowego wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego - udokumentowanie nabycia wewnątrzwspólnotowego fakturą wystawioną przez sprzedawcę wyrobów węglowych lub dokumentem dostawy potwierdzającym to nabycie i określającym przeznaczenie tych wyrobów;
- Warunkiem zwolnienia w przypadku importu wyrobów węglowych przez finalnego nabywcę węglowego - udokumentowanie importu dokumentami wymaganymi przez przepisy prawa celnego.
Zwrot akcyzy od paliwa rolniczego w 2013 r.
Będzie akcyza na gaz ziemny do celów opałowych
Projektowany art. 91a ust. 1 ustawy:
- Pośredniczący podmiot węglowy dokonujący sprzedaży wyrobów węglowych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu jest obowiązany prowadzić ewidencję wyrobów węglowych.
- Ewidencja powinna zawierać informacje umożliwiające ustalenie:
a) ilość każdorazowo sprzedanych na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu wyrobów węglowych, w kilogramach, według nazwy oraz pozycji CN;
b) datę sprzedaży wyrobów węglowych i datę ich wydania finalnemu nabywcy węglowemu;
c) imię i nazwisko lub nazwę oraz adres zamieszkania lub siedziby finalnego nabywcy węglowego;
d) datę wystawienia i numer identyfikujący dokument dostawy albo inny dokument zastępujący dokument dostawy, na podstawie którego te wyroby zostały sprzedane na terytorium kraju finalnemu nabywcy węglowemu.
Projektowane art. 91a ust. 2 -5 ustawy:
- Pośredniczący podmiot węglowy używający wyrobów węglowych jest obowiązany prowadzić ewidencję wyrobów węglowych zawierającą ilość wyrobów węglowych:
1) użytych w ramach zwolnień, o których mowa w art. 31a ust. 1, lub
2) użytych do celów nieobjętych zwolnieniem
- w podziale na miesiące, w kilogramach, według nazwy oraz pozycji CN.
· Ewidencja może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej.
· Ewidencja powinna być przechowywana do celów kontroli przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ewidencja została sporządzona.
· Ewidencja, o której mowa w ust. 1 i 2, może być zastąpiona przez ewidencję prowadzoną na potrzeby podatkowe lub księgowe inne niż akcyza, jeżeli zawiera ona wszystkie dane wymienione w ust. 1 lub 2.
Artykuł stanowi fragment warsztatów Kontraktowanie węgla. Realizacja i egzekwowanie umów, organizowanych przez Center for Business Education, które odbyły się 22 maja 2013 roku, w Warszawie. Infor.pl patronował temu wydarzeniu.
Autor: Krzysztof Rutkowski, Manager w dziale prawno-podatkowym PricewaterhouseCoopers Sp. z o.o.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat