REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania karnego - zmiany od 23 lipca 2013 r.

Marta Musioł
Patrycja Dzięgielewska
młodszy prawnik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

23 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego, która przewiduje przyznanie prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, która nie posiada statusu pokrzywdzonego.


REKLAMA

Ustawa z dnia 22 marca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 480)

Na wstępie należy wyjaśnić, że instytucje zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa mają na celu zagwarantowanie podmiotom uprawnionym do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ochrony przysługujących im w tym zakresie praw. Możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa stanowi przejaw kontroli nad postępowaniem przygotowawczym, sprawowanej przez sądy oraz inne organy.

W dotychczasowym stanie prawnym, zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu oraz instytucji wymienionej w art. 305 § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r., Nr 89, poz. 555 ze zm., dalej „k.p.k”), tj. instytucji państwowej, samorządowej i społecznej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Natomiast prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje jedynie stronom postępowania.

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na forum Księgowość

Zgodnie z nowelizacją podmiotem uprawnionym do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, poza dotychczasowymi uprawnionymi, będzie także osoba wymieniona w art. 305 § 4 k.p.k., czyli osoba, która wniosła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jeżeli jej prawa zostały naruszone wskutek przestępstwa. Oznacza to, że po wejściu w życie przepisów nowelizacji, również osoby, których prawa zostały naruszone w wyniku przestępstwa jedynie pośrednio, a które złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, będą mogły wnieść zażalenie w przypadku odmowy wszczęcia śledztwa.

 

Natomiast prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa, zgodnie z nowelizacją, będzie przysługiwać nie tylko stronom postępowania, ale także instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prawo to będzie również przysługiwać osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, wskutek którego doszło do naruszenia jej praw, jeżeli postępowanie karne zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia tej osoby. Należy przy tym zaznaczyć, że prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa, będzie przysługiwać osobie, której prawa zostały naruszone jedynie w wyniku przestępstw enumeratywnie wyliczonych w tym przepisie. Przykładowo można tu wymienić takie przestępstwa, jak niektóre przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, niektóre przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, czy wiarygodności dokumentów. W przypadku tego rodzaju przestępstw często nie można jednoznacznie wskazać osoby pokrzywdzonego, co w dotychczasowym stanie prawnym ma niekorzystne konsekwencje w świetle możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzenia śledztwa.

Na zakończenie warto również wspomnieć, że zgodnie z nowelizacją podmiotom, które będą uprawnione do wniesienia omówionych powyżej zażaleń, będzie przysługiwać również prawo przejrzenia akt sprawy.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową - plan przekształcenia

Zasady reprezentacji spółki z o.o. w organizacji

Podsumowując, nowelizacją kodeksu postępowania karnego zostanie rozszerzony katalog podmiotów uprawnionych do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu śledztwa. Wprowadzona zmiana ma umożliwić zagwarantowanie ochrony dóbr nie tylko pokrzywdzonego, ale także podmiotów których prawa zostały naruszone w wyniku przestępstwa w sposób pośredni. Nowe przepisy mają także pozwolić na uniknięcie sporów pomiędzy pokrzywdzonym (który może nie być zainteresowany w prowadzeniu postępowania), a podmiotem zawiadamiającym o popełnieniu przestępstwa, zainteresowanym w prowadzeniu danego postępowania.

Patrycja Dzięgielewska, radca prawny
Marta Musioł, młodszy prawnik

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK i rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA