REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kodeks postępowania karnego - zmiany od 23 lipca 2013 r.

Marta Musioł
Patrycja Dzięgielewska
młodszy prawnik
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

23 lipca 2013 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania karnego, która przewiduje przyznanie prawa do zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa lub postanowienia o jego umorzeniu osobie zawiadamiającej o popełnieniu przestępstwa, która nie posiada statusu pokrzywdzonego.


Ustawa z dnia 22 marca 2013 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 480)

Na wstępie należy wyjaśnić, że instytucje zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa mają na celu zagwarantowanie podmiotom uprawnionym do złożenia zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa ochrony przysługujących im w tym zakresie praw. Możliwość wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa stanowi przejaw kontroli nad postępowaniem przygotowawczym, sprawowanej przez sądy oraz inne organy.

W dotychczasowym stanie prawnym, zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu oraz instytucji wymienionej w art. 305 § 4 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 1997 r., Nr 89, poz. 555 ze zm., dalej „k.p.k”), tj. instytucji państwowej, samorządowej i społecznej, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie. Natomiast prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje jedynie stronom postępowania.

Kodeks spółek handlowych - nowelizacja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapraszamy na forum Księgowość

Zgodnie z nowelizacją podmiotem uprawnionym do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa, poza dotychczasowymi uprawnionymi, będzie także osoba wymieniona w art. 305 § 4 k.p.k., czyli osoba, która wniosła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, jeżeli jej prawa zostały naruszone wskutek przestępstwa. Oznacza to, że po wejściu w życie przepisów nowelizacji, również osoby, których prawa zostały naruszone w wyniku przestępstwa jedynie pośrednio, a które złożyły zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, będą mogły wnieść zażalenie w przypadku odmowy wszczęcia śledztwa.

 

Natomiast prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa, zgodnie z nowelizacją, będzie przysługiwać nie tylko stronom postępowania, ale także instytucji państwowej lub samorządowej, która złożyła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prawo to będzie również przysługiwać osobie, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie, wskutek którego doszło do naruszenia jej praw, jeżeli postępowanie karne zostało wszczęte w wyniku zawiadomienia tej osoby. Należy przy tym zaznaczyć, że prawo do wniesienia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa, będzie przysługiwać osobie, której prawa zostały naruszone jedynie w wyniku przestępstw enumeratywnie wyliczonych w tym przepisie. Przykładowo można tu wymienić takie przestępstwa, jak niektóre przestępstwa przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, niektóre przestępstwa przeciwko wymiarowi sprawiedliwości, czy wiarygodności dokumentów. W przypadku tego rodzaju przestępstw często nie można jednoznacznie wskazać osoby pokrzywdzonego, co w dotychczasowym stanie prawnym ma niekorzystne konsekwencje w świetle możliwości wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub umorzenia śledztwa.

Na zakończenie warto również wspomnieć, że zgodnie z nowelizacją podmiotom, które będą uprawnione do wniesienia omówionych powyżej zażaleń, będzie przysługiwać również prawo przejrzenia akt sprawy.

Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę kapitałową - plan przekształcenia

Zasady reprezentacji spółki z o.o. w organizacji

Podsumowując, nowelizacją kodeksu postępowania karnego zostanie rozszerzony katalog podmiotów uprawnionych do wniesienia zażalenia na postanowienie o odmowie wszczęcia lub o umorzeniu śledztwa. Wprowadzona zmiana ma umożliwić zagwarantowanie ochrony dóbr nie tylko pokrzywdzonego, ale także podmiotów których prawa zostały naruszone w wyniku przestępstwa w sposób pośredni. Nowe przepisy mają także pozwolić na uniknięcie sporów pomiędzy pokrzywdzonym (który może nie być zainteresowany w prowadzeniu postępowania), a podmiotem zawiadamiającym o popełnieniu przestępstwa, zainteresowanym w prowadzeniu danego postępowania.

Patrycja Dzięgielewska, radca prawny
Marta Musioł, młodszy prawnik

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS obniży podstawę 8000 zł i odbierze świadczenie

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA