Umowy podatkowe z Guernsey
REKLAMA
Ministerstwo Finansów poinformowało, że 8 października 2013 r. w Londynie podpisano Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych oraz Umowę między Rzecząpospolitą Polską a Baliwatem Guernsey w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.
REKLAMA
Nowa umowa podatkowa z USA w 2014 r.
Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych
Przepisy dotyczące unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych zmierzają do wprowadzenia efektywnych mechanizmów unikania podwójnego opodatkowania dochodów z pracy najemnej oraz emerytur i rent, uzyskiwanych przez osoby fizyczne. W przypadku Polski umowa obejmuje podatek dochodowy od osób fizycznych, zawiera także przepisy odnoszące się do takich źródeł dochodów jak praca najemna, wynagrodzenia dyrektorów, artystów i sportowców, emerytury i renty oraz funkcje publiczne. Wprowadza ona również odnośnie Polski metodę zaliczenia proporcjonalnego jako ogólną metodę unikania podwójnego opodatkowania.
Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym
Natomiast umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym ma uregulować kwestie rozgraniczenia praw Polski i Guernsey do opodatkowania dochodów z transportu międzynarodowego. Zyski osiągane przez przedsiębiorstwa jednej ze stron z eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków morskich lub statków powietrznych będą podlegać opodatkowaniu tylko na terytorium tej strony, na którym znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa.
Nowa umowa podatkowa z Singapurem
Zmiana umowy podatkowej ze Słowacją
Umowy sporządzono w oparciu o przepisy Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku.
Teksty umów są dostępne na stronie internetowej Finanse.mf.gov.pl w zakładce ABC Podatków/Umowy międzynarodowe (link otwiera okno w innym serwisie).
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat