REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najważniejsze zmiany w prawie w 2013 r. - cz. III

REKLAMA

Jaki był ten 2013 rok w polskim prawie? Koniec roku to czas, kiedy podsumowujemy minione dwanaście miesięcy. Przedstawiamy więc najważniejsze nowelizacje aktów prawnych oraz nowe przepisy, które weszły w życie w mijającym roku.

Autopromocja

 

 

 


Terminy zapłaty w transakcjach handlowych


VI miejsce
w rankingu TOP 10, w naszej ocenie, zajmuje nowa ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 403), która weszła w życie w dniu 28 kwietnia 2013 r. Ustawa ta zastąpiła obowiązującą wcześniej ustawę o takim samym tytule. Głównym założeniem nowej ustawy było przyjęcie rozwiązań służących zwalczaniu coraz powszechniejszego problemu tzw. zatorów płatniczych. W tym celu nowa ustawa wprowadziła zasadę, zgodnie z którą terminy zapłaty w transakcjach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami nie powinny przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, potwierdzających dostawę towaru lub wykonanie usługi. Nowe przepisy przewidziały jednocześnie, że ustalenie terminu zapłaty dłuższego niż termin ww. jest możliwe w drodze umowy stron, przy czym konieczne jest spełnienie pewnych dodatkowych wymogów określonych w ustawie. Powyższe zasady nie dotyczą jednak transakcji handlowych, w których dłużnikiem jest podmiot publiczny. W tego typu transakcjach, zgodnie z nową ustawą, terminy zapłaty nie powinny przekraczać 30 dni od daty doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, a ich wydłużenie jest możliwe, pod pewnymi warunkami, tylko do maksymalnie 60 dni. Na mocy omawianego aktu prawnego wprowadzono także tzw. stałą rekompensatę, której kwota, w określonej w ustawie stałej wysokości, przysługuje wierzycielowi od dnia nabycia przez niego uprawnienia do naliczania odsetek z tytułu przekroczenia terminów zapłaty należności.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Praw


Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych


VII miejsce
w naszym rankingu zajmuje ustawa z dnia 8 marca 2013 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2013 r., poz. 503), która weszła w życie w dniu 26 maja 2013 r. Przepisy przyjęte w ramach ww. nowelizacji miały na względzie głównie ochronę środowiska oraz bioróżnorodności poprzez uniemożliwienie dokonywania zmiany przeznaczenia gruntów rolnych i leśnych bez właściwego nadzoru w tym zakresie. W tym celu na mocy nowelizacji przyjęto, że przeznaczenie na cele nierolnicze i nieleśne wszystkich użytków rolnych klasy I-III, a nie tylko takich, których zwarty obszar przekracza 0,5 ha, jak to miało miejsce przed zmianami, wymaga zgody ministra właściwego do spraw rozwoju wsi. Nowelizacja wprowadziła ponadto przepis, który wprost wskazał, iż stroną podstępowania o zmianę przeznaczenia gruntów rolnych klasy I-III jest wójt lub odpowiednio burmistrz albo prezydent miasta. W ten sposób ustawodawca jednoznacznie określił, że stroną takiego postępowania nie jest ani właściciel, ani też użytkownik wieczysty nieruchomości, której przeznaczenie ma ulec zmianie. Na podstawie nowelizacji rozstrzygnięto także, że dochody budżetu województwa w postaci opłat uiszczanych z tytułu wyłączenia z produkcji gruntów rolnych są niepodatkowymi należnościami budżetowymi.

Podstawa opodatkowania w VAT w 2014 r.

Zapraszamy na forum Księgowość

 


Przepisy postępowania cywilnego


VIII miejsce
w ww. rankingu, w naszej ocenie, zajmują ex aequo zmiany dotyczące przepisów postępowania cywilnego wprowadzone w 2013 roku.

- Pierwszą z tych zmian jest nowelizacja ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 654), która weszła w życie w dniu 7 lipca 2013 r. W ramach tej nowelizacji przyjęto szereg rozwiązań, które miały na celu zapobieżenie sytuacjom, w których tytuł wykonawczy wydawany przez sąd mógłby stać się podstawą egzekucji przeciwko osobie nie będącej w rzeczywistości dłużnikiem osoby, na rzecz której taki tytuł wydano. Najistotniejszą z takich zmian było ustalenie, że na pełne oznaczenie stron postępowania składają się, poza danymi dotychczas wymaganymi, także PESEL albo NIP (w przypadku strony będącej osobą fizyczną) lub numer, pod którym dana osoba jest zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym, innym rejestrze lub ewidencji (w przypadku strony niebędącej osobą fizyczną). Jednocześnie określono, że w ramach elektronicznego postępowania upominawczego (dalej „EPU”), obowiązek wskazania wymienionych powyżej numerów, w odniesieniu do obydwu stron postępowania, spoczywa na powodzie. W pozostałych przypadkach, zgodnie z nowelizacją, obowiązek ustalenia określonych powyżej danych pozwanego spoczywa zaś na sądzie. Ponadto na podstawie nowelizacji przyjęto, że EPU jest właściwe do dochodzenia tylko takich roszczeń, które stały się wymagalne nie dawniej niż trzy lata przed dniem wniesienia pozwu. Nowelizacja przyznała także stronom postępowania uprawnienie do żądania wydania przez sąd zaświadczenia stwierdzającego doręczenie wyroku zaocznego lub nakazu zapłaty przy zastosowaniu instytucji uznania za doręczone oraz zaświadczenia o utracie mocy przez nakaz zapłaty w całości lub w części, w związku ze skutecznym wniesieniem sprzeciwu od takiego orzeczenia. Nowelizacja wprowadziła także pewne środki ochrony dłużnika funkcjonujące na etapie postępowania egzekucyjnego.

- Drugą ze zmian jest nowelizacja ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 880), która weszła w życie 17 sierpnia 2013 r. Na podstawie tej nowelizacji przyjęto z kolei zasadę, zgodnie z którą oddanie pisma procesowego w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne także w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, niż Polska, jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Ponadto wprowadzono wyraźne uregulowanie, zgodnie z którym jedynie strony, które mają miejsce zamieszkania, zwykłego pobytu lub siedzibę w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej, mają obowiązek ustanawiania tzw. pełnomocnika do doręczeń. Celem opisanych powyżej zmian było zrównanie w postępowaniu cywilnym pozycji stron mających miejsce zamieszkania, pobytu lub siedzibę w Polsce z występującymi przed sądem osobami lub podmiotami zagranicznymi, z obszaru Unii Europejskiej.

Akty prawne umieszczone na ostatnich dwóch pozycjach naszego rankingu TOP 10 zostaną omówione w następnej publikacji.

Najważniejsze zmian w prawie w 2013 r. - cz. I

Autopromocja

 

 

Maciej Szulikowski

Autopromocja

radca prawny i partner zarządzający

M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Ostatni prezent premiera M. Morawieckiego dla firm? Od 1 stycznia 2024 r. limity amortyzacji o 100% w górę? [1,3 mld złotych]

    Parlament proceduje projekt ustawy skierowany przez poprzedni rząd podnoszący o … 100% limity jednorazowej amortyzacji. Wejście przepisów w życie od 1 stycznia 2024 r. oznacza dla przedsiębiorców oszczędność 1,3 mld zł. Przepisy jako korzystne dla podatników mogą zostać uchwalone już w trakcie 2024 r. i działać z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

    Morawiecki: klin podatkowy w Polsce jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD

    Klin podatkowy w Polsce w większości kategorii jest najniższy wśród wszystkich unijnych krajów OECD - powiedział dzisiaj w Sejmie premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania posłów. Wskazał także, że w ostatnich ośmiu latach samorządy odnotowały przyrosty z tytułu PIT i CIT.

    Jak sprawdzić, czy pracodawca zgłosił pracownika do ubezpieczeń i czy odprowadza za niego składki do ZUS?

    Odprowadzanie składek na ubezpieczenia społeczne do ZUS za swoich pracowników jest obowiązkiem pracodawcy, podobnie jak zgłoszenie zatrudnionych do tych ubezpieczeń. Jak sprawdzić, czy te obowiązki pracodawca wykonuje? Można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS lub po złożeniu wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Karuzela VAT. Oszustwo podatkowe męża nie implikuje winy żony

    Karuzela VAT. "Dostęp małżonki do wspólnego konta z mężem, historii przelewów i zgromadzonych na nim środków, nie oznacza, że można jej przypisać popełnienie przestępstwa oszustwa podatkowego, o które oskarżony jest jej mąż. Nie przesądzają o tym także kontakty męża z firmą, w której jest zatrudniona" – orzekł sąd okręgowy w Warszawie w opublikowanym w dniu 27 września 2023 r. wyroku z dnia 9 sierpnia 2023 r.

    50 tys. USD za 1 bitcoina w styczniu 2024 roku? To możliwe, i to może nie być koniec wzrostów

    Wielu analityków rynkowych prognozuje, że cena bitcoina może osiągnąć poziom 50 tys. dolarów do stycznia 2024 roku. Ale ma to być tylko początek dużych wzrostów. Obecny spadek kursu tej kryptowaluty nie zmienia przewidywań, że przed bitcoinem otwiera się nowy rozdział życia. Przełom ma nastąpić w styczniu przyszłego roku i wówczas cyfrowa waluta będzie jeszcze bardziej zyskiwała na wartości.

    Tabela kursów średnich NBP z 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023

    Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 11 grudnia 2023 roku - nr 239/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3366 zł.

    Zerowy VAT na żywność w 2024 roku - skutki dla budżetu

    Obniżenie stawki VAT na żywność do 0 proc. do końca marca 2024 roku zmniejszy wpływy budżetowe o 2 mld 745 mln zł - poinformowano w Ocenie Skutków Regulacji (OSR) załączonych do rozporządzenia.

    KSeF 2023/2024. Nadawanie uprawnień większej liczbie pracowników [Komunikat MF]. Samofakturowanie, biura rachunkowe, JST i jednostki wewnętrzne

    Jak nadawać uprawnienia do KSeF większej liczbie pracowników? Uwierzytelnienie i autoryzacja w KSeF zapewnia podatnikowi pełen zakres uprawnień. Ministerstwo Finansów informuje, że poza podatnikiem w systemie może działać podmiot uprawniony przez tego podatnika, np. biuro rachunkowe lub konkretna osoba fizyczna. Korzyści jakie otrzymuje podatnik po uwierzytelnieniu to możliwość przeglądania, wystawiania i otrzymywania faktur ustrukturyzowanych. 

    Kiedy 12,5% od najmu?

    Ryczałt z tytułu najmu, od nadwyżki ponad 100 tys. zł przychodu, wynosi 12,5%. Jednak w przypadku osiągania przychodów z wynajmu przez małżonków obowiązuje limit łączny w wysokości 200 tys. zł, czyli dla każdego małżonka po 100 tys. zł. Limity te będą mały zastosowanie także w 2024 roku.

    Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych do 200 tys. zł

    Szybsze rozliczanie inwestycji i podwyższenie limitu odpisów amortyzacyjnych. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych. Nowelizacja ma umożliwić przedsiębiorcom szybsze rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych. W projekcie proponuje się również podwyższenie do 200 tys. zł limitu odpisów amortyzacyjnych.

    REKLAMA