Zakaz pracy w handlu w niedzielę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projekt „Wolna Niedziela”
Inicjatorzy obywatelskiego projektu nowelizacji Kodeksu pracy wnoszą, aby zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczył także każdej niedzieli. Ich zdaniem obecne przepisy dotyczące rekompensaty za pracę w niedzielę nie są wystarczające i zakłócają życie rodziny. Ponadto, projekt ma wspierać niewielkie sklepy, które przegrywają konkurencję z hipermarketami. Zdaniem autorów projektu skutki finansowe omawianej propozycji będą neutralne, bo Polacy zaczną robić większe zakupy w soboty i w poniedziałki. Ich zdaniem, sprawi to, że wpływy do budżetu państwa z VAT, PIT, CIT oraz akcyzy się nie zmniejszą.
Obywatelski projekt zmian w Kodeksie pracy złożył w Sejmie Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela” oraz przedstawiciele Naczelnej Rady Zrzeszeń Handlu i Usług. Projekt trafi teraz do pierwszego czytania w Sejmie.
Wykonywanie pracy w niedziele i święta
Posłowie również chcą zamknąć sklepy w niedzielę
W Sejmie znajduje się już poselski projekt zmian w Kodeksie pracy, autorstwa posłów z kilku partii politycznych, który również przewiduje zakaz pracy w placówkach handlowych w niedzielę. Zakłada on, że praca w niedzielę i święta jest dopuszczalna przy wykonywaniu prac koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności, np. na stacjach benzynowych.
Zmiany w prawie podatkowym tylko dwa razy w roku
Elastyczny czas pracy korzystny dla pracowników i pracodawców
Rząd zajął negatywne stanowisko względem poselskiego projektu. W ocenie rządu obecne przepisy są kompromisem, który uwzględnia zarówno interesy konsumentów, jak i pracowników oraz pracodawców. Poszerzanie zakazu pracy w placówkach handlowych zmniejszy miejsca pracy nie tylko w sklepach, ale także w hurtowniach, firmach transportowych oraz placówkach, funkcjonujących w galeriach handlowych, takich jak np. pralniach, czy kawiarniach - twierdzi rząd. Szacuje on, że wprowadzenie omawianego pomysłu w życie oznaczałoby zmniejszenie etatów o 11 tys.
Co więcej, w ocenie rządu budzi wątpliwości umieszczenie stacji benzynowych w katalogu podmiotów, których praca w niedzielę i święta jest dozwolona ze względu na użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Żaden z podmiotów zapisanych w tym katalogu w Kodeksie pracy nie jest bowiem placówką handlową.
W obecnie obowiązujących przepisach Kodeksu pracy zakaz pracy w placówkach handlowych dotyczy tylko świąt. Zakaz pracy w święta nie obejmuje m.in. aptek i stacji benzynowych.
Procedura zawieszenia działalności gospodarczej
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
Kancelaria Prawna Skarbiec, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat