REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

REKLAMA

Autopromocja


Do niedawna organy skarbowe korzystały z silnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do podatników, których deklaracje podatkowe zahaczały o rozbieżność bilansową wywołaną niemożliwością wykazania zgodności pomiędzy uzyskanymi w danym roku dochodami, zwolnieniami i dochodami opodatkowanymi w latach poprzednich z przychodami ujawnionymi w zeznaniu PIT.

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku o sygnaturze SK 13/09 podatnicy uzyskali silne wsparcie w walce z fiskusem, które dodatkowo umocnił Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu Wojewódzkiego w Lublinie nakładający drakoński ryczałt na podatników w okresie między orzeczeniem sentencji wyroku TK, a jej uzasadnieniem.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty


Nie ryczał, a oszacowanie- niezgodne z prawem


Orzeczenie TK dotyczyło decyzji ostatecznych wydanych w latach 1998-2006. Zakwestionowano nie tyle fakt istnienia 75% ryczałtu, co sposób jego oszacowania, burzący zaufanie obywateli do organów podatkowych. Art. 20 par. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zatem de iure wykluczony z obiegu prawnego, gdyż nie znajduje merytorycznych przesłanek do istnienia w stanie prawnym po zakwestionowaniu wyroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym organy podatkowe wykorzystują wszelkie możliwe chwyty w celu neutralizacji żądań podatników, bowiem wznawianie przez nich postępowań może przecież doprowadzić do silnego nadwyrężenia budżetu. W oparciu o jednostkowe orzeczenia sądów administracyjnych, w których- odosobnione wśród judykatury- składy sędziowskie odmówiły prawa do wznowienia postępowania, fiskus stara się unikać zwrotu nienależnego podatku.

Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki


Propozycje bez konkretów


Nie ulega wątpliwości, iż w systemie powszechnego opodatkowania przychodów, uznawanie za dopuszczalną sytuację, w której część społeczeństwa unika rozliczania się z urzędami skarbowymi rodzi sprzeczność z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Właśnie takie motywy sanacji zastałego stanu faktycznego płyną z Pakietu Działań Podatkowych.

Ministerstwo dostrzega niefortunność obecnych przepisów, tłumacząc się koniecznością ważenia interesów uczciwych podatników kosztem dbałości o stan finansów państwa, których chwiejność wynika ze skutecznego omijania podatków przez część nieucziciwych obywateli.

Nowelizacja ma być gotowa już w styczniu 2015 roku, jednak z przedstawionych planów nie można wyłuskać jakiejkolwiek propozycji rozwiązania problemu. Nie można przecież zapominać, iż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał o niekonstytucyjności regulacji. Należy mieć zatem nadzieję, że mechanizm karzący podatników nieujawniających dochodów nie dotknie tych, którzy uczciwie płacą podatki.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA