Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.
REKLAMA
Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."
REKLAMA
Do niedawna organy skarbowe korzystały z silnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do podatników, których deklaracje podatkowe zahaczały o rozbieżność bilansową wywołaną niemożliwością wykazania zgodności pomiędzy uzyskanymi w danym roku dochodami, zwolnieniami i dochodami opodatkowanymi w latach poprzednich z przychodami ujawnionymi w zeznaniu PIT.
Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku o sygnaturze SK 13/09 podatnicy uzyskali silne wsparcie w walce z fiskusem, które dodatkowo umocnił Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu Wojewódzkiego w Lublinie nakładający drakoński ryczałt na podatników w okresie między orzeczeniem sentencji wyroku TK, a jej uzasadnieniem.
Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty
Nie ryczał, a oszacowanie- niezgodne z prawem
Orzeczenie TK dotyczyło decyzji ostatecznych wydanych w latach 1998-2006. Zakwestionowano nie tyle fakt istnienia 75% ryczałtu, co sposób jego oszacowania, burzący zaufanie obywateli do organów podatkowych. Art. 20 par. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zatem de iure wykluczony z obiegu prawnego, gdyż nie znajduje merytorycznych przesłanek do istnienia w stanie prawnym po zakwestionowaniu wyroku.
W związku z tym organy podatkowe wykorzystują wszelkie możliwe chwyty w celu neutralizacji żądań podatników, bowiem wznawianie przez nich postępowań może przecież doprowadzić do silnego nadwyrężenia budżetu. W oparciu o jednostkowe orzeczenia sądów administracyjnych, w których- odosobnione wśród judykatury- składy sędziowskie odmówiły prawa do wznowienia postępowania, fiskus stara się unikać zwrotu nienależnego podatku.
Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki
Propozycje bez konkretów
Nie ulega wątpliwości, iż w systemie powszechnego opodatkowania przychodów, uznawanie za dopuszczalną sytuację, w której część społeczeństwa unika rozliczania się z urzędami skarbowymi rodzi sprzeczność z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Właśnie takie motywy sanacji zastałego stanu faktycznego płyną z Pakietu Działań Podatkowych.
Ministerstwo dostrzega niefortunność obecnych przepisów, tłumacząc się koniecznością ważenia interesów uczciwych podatników kosztem dbałości o stan finansów państwa, których chwiejność wynika ze skutecznego omijania podatków przez część nieucziciwych obywateli.
Nowelizacja ma być gotowa już w styczniu 2015 roku, jednak z przedstawionych planów nie można wyłuskać jakiejkolwiek propozycji rozwiązania problemu. Nie można przecież zapominać, iż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał o niekonstytucyjności regulacji. Należy mieć zatem nadzieję, że mechanizm karzący podatników nieujawniających dochodów nie dotknie tych, którzy uczciwie płacą podatki.
Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT
Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat