REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opodatkowanie dochodów z nieujawnionych źródeł przychodów - zmiany od 1 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Resort finansów zamierza wprowadzić mechanizm zapobiegający zjawisku uchylania się od opodatkowania w przypadku nieujawnionych źródeł przychodów. Taką propozycję zawiera zaprezentowany niedawno Pakiet Działań Podatkowych Ministerstwa Finansów. Nowe regulacje mogą wejść w życie już od 1 stycznia 2015 roku.

Polecamy Multipakiet "Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 r."

Autopromocja


Do niedawna organy skarbowe korzystały z silnie uprzywilejowanej pozycji w stosunku do podatników, których deklaracje podatkowe zahaczały o rozbieżność bilansową wywołaną niemożliwością wykazania zgodności pomiędzy uzyskanymi w danym roku dochodami, zwolnieniami i dochodami opodatkowanymi w latach poprzednich z przychodami ujawnionymi w zeznaniu PIT.

Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 18 lipca 2013 roku o sygnaturze SK 13/09 podatnicy uzyskali silne wsparcie w walce z fiskusem, które dodatkowo umocnił Naczelny Sąd Administracyjny uchylając wyrok Sądu Wojewódzkiego w Lublinie nakładający drakoński ryczałt na podatników w okresie między orzeczeniem sentencji wyroku TK, a jej uzasadnieniem.

Wieloletni Plan Finansowy Państwa przyjęty


Nie ryczał, a oszacowanie- niezgodne z prawem


Orzeczenie TK dotyczyło decyzji ostatecznych wydanych w latach 1998-2006. Zakwestionowano nie tyle fakt istnienia 75% ryczałtu, co sposób jego oszacowania, burzący zaufanie obywateli do organów podatkowych. Art. 20 par. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych został zatem de iure wykluczony z obiegu prawnego, gdyż nie znajduje merytorycznych przesłanek do istnienia w stanie prawnym po zakwestionowaniu wyroku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W związku z tym organy podatkowe wykorzystują wszelkie możliwe chwyty w celu neutralizacji żądań podatników, bowiem wznawianie przez nich postępowań może przecież doprowadzić do silnego nadwyrężenia budżetu. W oparciu o jednostkowe orzeczenia sądów administracyjnych, w których- odosobnione wśród judykatury- składy sędziowskie odmówiły prawa do wznowienia postępowania, fiskus stara się unikać zwrotu nienależnego podatku.

Zmiany w ordynacji podatkowej - rekomendacje Ministerstwa Gospodarki


Propozycje bez konkretów


Nie ulega wątpliwości, iż w systemie powszechnego opodatkowania przychodów, uznawanie za dopuszczalną sytuację, w której część społeczeństwa unika rozliczania się z urzędami skarbowymi rodzi sprzeczność z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa. Właśnie takie motywy sanacji zastałego stanu faktycznego płyną z Pakietu Działań Podatkowych.

Ministerstwo dostrzega niefortunność obecnych przepisów, tłumacząc się koniecznością ważenia interesów uczciwych podatników kosztem dbałości o stan finansów państwa, których chwiejność wynika ze skutecznego omijania podatków przez część nieucziciwych obywateli.

Nowelizacja ma być gotowa już w styczniu 2015 roku, jednak z przedstawionych planów nie można wyłuskać jakiejkolwiek propozycji rozwiązania problemu. Nie można przecież zapominać, iż Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekał o niekonstytucyjności regulacji. Należy mieć zatem nadzieję, że mechanizm karzący podatników nieujawniających dochodów nie dotknie tych, którzy uczciwie płacą podatki.

Szkolenia z zakresu opieki paliatywnej lub hospicyjnej bez PIT

Zapraszamy do dyskusji na forum o podatkach

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA