reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Ujednolicenie właściwości miejscowej urzędów w 2016 r.

Ujednolicenie właściwości miejscowej urzędów w 2016 r.

Z początkiem 2016 roku ujednoliceniu w podatku od towarów i usług (VAT) oraz w podatkach dochodowych (PIT i CIT) ulegnie właściwość miejscowa. W myśl proponowanej nowelizacji właściwym urzędem dla osób fizycznych będzie urząd według adresu zamieszkania. Natomiast dla pozostałych podmiotów ma być nim urząd według adresu siedziby.

Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet


Głównym celem wprowadzenia proponowanego rozwiązania jest zgromadzenie wszystkich danych podatkowych w jednym miejscu, co przyczyni się do skrócenia czasu rozpatrywania spraw oraz przyśpieszy czas załatwiania wniosków, a co więcej zmniejszy koszty związane z czynnościami zarówno urzędu, jak i podatnika.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów, aktualnie, jeśli miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług nie pokrywa się z miejscem zamieszkania podatnika (adresem siedziby), to w zakresie VAT i PIT (CIT) podatnik rozlicza się w różnych urzędach skarbowych. Sytuacja ta nie jest korzystna zarówno dla podatnika, jak i dla organu podatkowego.


Lepszy nadzór urzędów nad podatnikami


Zmiany resortu zmierzające do ujednolicenia właściwości miejscowej pozwolą zwiększyć efektywność nadzoru prowadzonego nad podatnikami przez urzędu skarbowe. W konsekwencji prowadzeniem kontroli podatkowych w zakresie VAT i PIT zajmować się będzie jeden organ, co pozytywnie wpłynie na szybkość postępowań podatkowych.

Ustalenie właściwości miejscowej jednego urzędu skarbowego dla jednego podatnika obejmować będzie wszystkie rodzaje podatku.

Portal Podatkowy Ministerstwa Finansów

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Ujednoliceniu podlegać ma podatek PIT (z wyjątkiem karty podatkowej) oraz podatki VAT i CIT. Dla osób fizycznych właściwym miejscowo urzędem zostanie urząd właściwy według adresu zamieszkania - bez względu na to, czy prowadzą, czy też nie prowadzą działalności gospodarczej. Urzędem właściwym dla pozostałych podmiotów będzie urząd ustalony według adresu siedziby.


Zmiany od 1 stycznia 2016 r.


Propozycje zmian zostały zawarte w tzw. dużej nowelizacji Ordynacji Podatkowej, przyjętej przez Radę Ministrów w marcu 2014 roku. Planowany termin wejścia w życie uregulowań dotyczących ujednolicenia właściwości miejscowej to 1 stycznia 2016 roku.

Pakiet działań podatkowych Ministerstwa Finansów na lata 2015-2017

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama