REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa
Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa
Media

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym wprowadziła na polski rynek finansowy zupełnie nową instytucję, jaką jest odwrócony kredyt hipoteczny. Celem nowych regulacji jest umożliwienie osobom fizycznym uzyskania dodatkowych środków pieniężnych w ramach specjalnego kredytu udzielanego przez bank za ustanowieniem określonego w przepisach zabezpieczenia.

Odwrócony kredyt hipoteczny

Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o odwróconym kredycie hipotecznym (Dz. U. z 2014 r., poz. 1585) weszła w życie w dniu 15 grudnia 2014 r.

REKLAMA

Autopromocja

W pierwszej kolejności wskazać należy, że instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest przeznaczona tylko dla osób fizycznych będących właścicielami nieruchomości lub posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub prawo użytkowania wieczystego. W ustawie wskazano przy tym, że umowę odwróconego kredytu hipotecznego mogą zawrzeć także współwłaściciele nieruchomości oraz osoby posiadające udział w ww. prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego. To zaś oznacza, że z nowej instytucji mogą skorzystać nie tylko osoby samotne, ale również małżonkowie. Warto przy tym dodać, że ustawa nie wprowadza dolnej granicy wieku kredytobiorcy.

Przez umowę odwróconego kredytu hipotecznego bank zobowiązuje się wypłacić kredytobiorcy określoną sumę środków pieniężnych, której spłata nastąpi po śmierci kredytobiorcy. Podstawą do ustalenia ww. kwoty jest wartość rynkowa nieruchomości lub lokalu, do których kredytobiorcy przysługuje określone w ustawie prawo. Środki te wypłacane są jednorazowo albo w ratach, przez okres i w wysokości określonych w umowie, ale nie dłużej niż do dnia śmierci kredytobiorcy.

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - zmiany od 18 stycznia 2015 r.

REKLAMA

Jeśli chodzi o kredytobiorcę, jego podstawowe zobowiązanie z tytułu umowy odwróconego kredytu hipotecznego polega na ustanowieniu zabezpieczenia spłaty kredytu wraz z należnymi odsetkami oraz innymi kosztami. Zgodnie zaś z ustawą, ww. zabezpieczenie może nastąpić wyłącznie poprzez ustanowienie hipoteki na nieruchomości będącej własnością kredytobiorcy lub przysługującym mu spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu lub prawie użytkowania wieczystego oraz ujawnienie w księdze wieczystej roszczenia banku o przeniesienie ww. własności nieruchomości lub prawa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co przy tym szczególnie istotne, jak już wspomniano, do obowiązków kredytobiorcy nie należy spłata odwróconego kredytu hipotecznego, gdyż następuje ona co do zasady dopiero po jego śmierci. Założenie nowej instytucji jest bowiem takie, że kredytobiorca może przy jej pomocy zapewnić sobie środki na utrzymanie, których nie musi spłacać, bo w zamian za nie po jego śmierci na bank przeniesione zostanie przysługujące mu prawo do nieruchomości, które stanowiło zabezpieczenie spłaty kredytu. Jest to zatem rozwiązanie stanowiące swego rodzaju alternatywę dla funkcjonującej już umowy dożywocia.

Jak jednak przewidziano w ustawie, aby uniknąć przeniesienia na bank ww. praw do nieruchomości, spadkobiercy mogą w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci kredytobiorcy (a w przypadku kilku kredytobiorców – od dnia śmierci ostatniego z nich) dokonać spłaty całkowitej kwoty należnej bankowi. W takim przypadku roszczenie banku o przeniesienie własności nieruchomości lub praw, stanowiących zabezpieczenie kredytu, wygasa.


Jeśli natomiast w ww. terminie zapłata nie nastąpi, kwota kredytu do zapłaty jak i roszczenia banku o przeniesienie określonych praw stają się wymagalne. Wtedy zaś spadkobiercy powinni albo spłacić kredyt albo przenieść na bank prawa, które stanowiły jego zabezpieczenie.

Co ważne, w przypadku przejścia na bank własności nieruchomości lub prawa, ma on obowiązek zlecić rzeczoznawcy majątkowemu oszacowanie wartości rynkowej nieruchomości, a następnie określić ewentualną różnicę pomiędzy wartością rynkową nieruchomości a całkowitą kwotą do zapłaty. Gdy wartość nieruchomości jest wyższa niż ww. kwota, bank wypłaca różnicę osobie, z którą zawarł umowę o przeniesienie własności lub prawa lub składa ją do depozytu sądowego. Rozwiązanie to ma zapobiegać przejmowaniu przez bank nieruchomości kredytobiorcy za ułamek ich wartości rynkowej.

Podkreślić należy, że zamierzeniem ustawodawcy było także jak najlepsze zabezpieczenie interesów kredytobiorców. Z tego względu odwrócony kredyt hipoteczny mogą oferować tylko banki (do których na gruncie ustawy zalicza się także oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, instytucje kredytowe prowadzące działalność transgranicznie), a więc instytucje których działalność jest objęta nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub właściwych organów nadzoru w innych niż Polska państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Kredyty hipoteczne – ranking styczeń 2015

Ponadto ustawa przewiduje, że bank w terminie nie krótszym niż 14 dni przed zawarciem umowy ma obowiązek dostarczyć kredytobiorcy formularz informacyjny zawierający informacje dotyczące kredytu m.in. kwotę kredytu, sposób jej ustalenia, sposób i termin wypłaty środków pieniężnych, sposób zabezpieczenia wierzytelności banku. Wprowadzone rozwiązanie ma zapewniać rzetelne informowanie przez bank o warunkach kredytu, co pozwoli kredytobiorcy na dokładne zapoznanie się z wybraną ofertą.

W ustawie przewidziano także, że kredytobiorca ma prawo odstąpienia od umowy w terminie 30 dni od jej zawarcia bez podania przyczyny i bez ponoszenia kosztów związanych z odstąpieniem. Należy zatem zauważyć, że ustawodawca przewidział dłuższy termin na odstąpienie od umowy odwróconego kredytu hipotecznego niż ma to miejsce w przypadku kredytu konsumenckiego, gdzie ten termin wynosi 14 dni. Jest to kolejne z rozwiązań przewidzianych jako ochrona interesów kredytobiorcy. Ponadto kredytobiorca może wypowiedzieć umowę odwróconego kredytu hipotecznego w każdym czasie, z zachowaniem terminu 30-dniowego. Wtedy jednak całkowita kwota wierzytelności banku staje się wymagalna z upływem okresu wypowiedzenia.


Ważne jest także, że w trakcie trwania umowy, kredytobiorca w każdym czasie może dokonać spłaty całkowitej kwoty do zapłaty lub jej części. Całkowita spłata powoduje zaś rozliczenie kredytu, co bank ma obowiązek potwierdzić w ciągu 14 dni od dnia dokonania spłaty.

Ponadto należy podkreślić, że kredytobiorca lub jego spadkobiercy ponoszą wobec banku odpowiedzialność jedynie do wysokości wartości nieruchomości lub lokalu. Bank może zaś żądać zaspokojenia także z innych składników majątku kredytobiorcy lub jego spadkobierców jedynie w przypadku przeniesienia nieruchomości lub prawa, stanowiących zabezpieczenie kredytu na osobę trzecią bez zgody banku lub też w przypadku zawinionego zmniejszenia wartości nieruchomości lub lokalu.

Podsumowując, wprowadzona przez ustawę instytucja odwróconego kredytu hipotecznego jest nowym rozwiązaniem na rynku polskim. Regulacja ta ma być instrumentem finansowym zapewniającym dodatkowe źródło środków pieniężnych. Ustawa ma na celu, z jednej strony, jak najlepsze zabezpieczenie interesów kredytobiorców, którymi będą najpewniej osoby starsze, a ponadto uregulowanie mechanizmów, które umożliwią bankom skuteczne dochodzenie roszczeń. Przyjęta ustawa może mieć istotny wpływ na polski rynek finansowy. Jednakże skutki i rzeczywiste znaczenie omawianej regulacji będzie można ocenić dopiero po wykształceniu się praktyki banków zainteresowanych wprowadzeniem tej instytucji do zakresu swojej działalności oraz odbioru przygotowanych ofert przez potencjalnych kredytobiorców.

Źródło: M. Szulikowski i Partnerzy Kancelaria Prawna


Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duże zmiany w ordynacji podatkowej od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR. Ponad 50 różnych zmian w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA