reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Automatyczna wymiana informacji o orzeczeniach podatkowych w UE

Komisja Europejska rozpoczęła prace nad przepisami, które mają zapobiegać unikaniu opodatkowania przez firmy. W marcu br. ma przedstawić pakiet rozwiązań na rzecz przejrzystości podatkowej, w tym projekt dotyczący automatycznej wymiany informacji o orzeczeniach podatkowych.

Walka z uchylaniem się od płacenia podatków i unikaniem opodatkowania jest jednym z priorytetów politycznych Komisji Europejskiej kierowanej przez Jean-Claude'a Junckera. Kolegium komisarzy przeprowadziło pierwszą orientacyjną debatę na ten temat 18 lutego br. Według komunikatu Komisji uzgodniono, że głównym celem jest zagwarantowanie, by firmy podlegały opodatkowaniu tam, gdzie ich działalność gospodarcza generuje zysk, i nie mogły uniknąć płacenia sprawiedliwej części podatków na skutek agresywnego planowania podatkowego. Wśród komisarzy panuje zgoda co do tego, że należy przede wszystkim dążyć do poprawy przejrzystości opodatkowania osób prawnych.

Jak powiedział wiceprzewodniczący Valdis Dombrovskis, który w KE odpowiada za euro i dialog społeczny, kwestie podatkowe wprawdzie należą do kompetencji państw członkowskich, ale potrzebne są zdecydowane działania na poziomie europejskim ze względu na przedsiębiorstwa międzynarodowe, które płacą podatki transgranicznie. "Trzeba opodatkować zyski tam, gdzie one powstają. To jest bardzo ważne, ponieważ musimy uspokoić obywateli, że obciążenia podatkowe są rozłożone sprawiedliwie zarówno dla przedsiębiorstw, jak i obywateli. Musimy też dać przedsiębiorcom jasne i przewidywalne, przejrzyste systemy podatkowe" - podkreślił Dombrovskis na konferencji prasowej.

Platforma internetowa do rozstrzygania sporów z e-sklepami w całej UE w 2016 r.

W ciągu miesiąca KE ma zaproponować przepisy dotyczące automatycznej wymiany danych i decyzji podatkowych, co ma zapewnić większą przejrzystość. Obecnie bowiem - tłumaczył Dombrovskis - urzędy podatkowe mają trudności z oceną, gdzie odbywa się działalność gospodarcza przedsiębiorstwa, by zastosować odpowiednie przepisy. Teraz obowiązujące regulacje dotyczą przekazywania tylko niewielkiej części informacji na temat orzeczeń dotyczących nieraz bardzo skomplikowanych systemów podatkowych dotyczących osób prawnych.

Przedstawienie drugiego pakietu przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych KE zapowiada na lato 2015 r. Mają w nim zostać uwzględnione inicjatywy dotyczące rozwiązania problemu unikania płacenia podatków przez osoby prawne realizowane w ramach G20 i OECD.

Polecamy: Ściągi księgowego – PDF

Według Dombrovskisa KE ma się zastanowić nad krokami, które mają zapewnić ujawnianie informacji podatkowej dzięki już istniejącym instrumentom. Chodzi o narzędzia, które wymagają od niektórych rodzajów przedsiębiorstw, np. banków, publikowania pewnych informacji o podatkach, które zapłaciły. "Zastanawiamy się, czy nie należałoby tych zasad rozszerzyć, aby objąć również inne przedsiębiorstwa transgraniczne" - powiedział Dombrovskis.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mecenas Adrian Achtelik jest radcą prawnym, partnerem zarządzającym w kancelarii ACHTELIK SIWKA I WSPÓLNICY ADWOKACI I RADCY PRAWNI Sp.p. z Katowic specjalizującej się w kompleksowych rozwiązaniach prawnych dla spółek handlowych, przedsiębiorców, organizacji pozarządowych oraz podmiotów sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama