| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Zmiany prawa > Podatek węglowodorowy - wzory deklaracji od 1 stycznia 2016 r.

Podatek węglowodorowy - wzory deklaracji od 1 stycznia 2016 r.

W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji w zakresie specjalnego podatku węglowodorowego. Chodzi o wzory deklaracji SPW-1, SPW-2 oraz wzory informacji SPW-1/O i SPW-2/O. Deklaracje będą obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Nowe wzory deklaracji w zakresie specjalnego podatku węglowodorowego wprowadza rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 15 października 2015 r. w sprawie określenia wzorów deklaracji w zakresie specjalnego podatku węglowodorowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 1765). Rozporządzenie, które wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r., określa wzory deklaracji:

- SPW-1(1)wraz z objaśnieniami,

- SPW-2(1)  wraz z objaśnieniami,

- SPW-1/O(1),

- SPW-2/O(1).

Rozporządzenie określające wzory deklaracji w zakresie specjalnego podatku węglowodorowego związana jest z wejściem w życie ustawy z dnia 25 lipca 2014 r. o specjalnym podatku węglowodorowym (Dz. U. poz. 1215), w której uregulowane zostało opodatkowanie wydobycia węglowodorów specjalnym podatkiem węglowodorowym. Do określenia wzorów miesięcznej oraz rocznej deklaracji podatkowej w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw finansów publicznych obliguje zapis art.18 ustawy.

Wzory deklaracji SPW-1 i SPW-2

Wzór deklaracji o wysokości osiągniętego zysku (poniesionej straty) przez podatnika specjalnego podatku węglowodorowego za rok podatkowy (SPW-1), stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia, umożliwi prawidłowe obliczenie podatku i określenie wysokości skumulowanych wydatków kwalifikowanych oraz skumulowanych przychodów. Wzór ten zawiera również objaśnienia co do terminu i miejsca złożenia deklaracji.

SPW-1

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paulina Piekarska

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »