Zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nowelizacją dokonano kilku zmian m.in. w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r., poz. 584, z późn. zm.). Nowe przepisy zakładają:
1) wprowadzenie regulacji, na podstawie której przedsiębiorca jest obowiązany posiadać tytuł prawny do nieruchomości, których adresy podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (dalej „CEIDG”). Do adresów tych zalicza się adres zamieszkania przedsiębiorcy, adres do doręczeń przedsiębiorcy oraz adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony. Tytuł ten nie podlega dołączeniu do wniosku o wpis do CEIDG, a jedynie jest przedstawiany organowi ewidencyjnemu na jego wezwanie. Będzie to miało miejsce w przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie;
Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna
2) wprowadzenie przepisu umożliwiającego rezygnację z wpisu w CEIDG przed rozpoczęciem wykonywania działalności gospodarczej przez daną osobę. Na jego podstawie, w przypadku dokonania wpisu do CEIDG, osoba fizyczna może złożyć wniosek o wpis do CEIDG wraz z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej. Wniosek taki złożyć należy najpóźniej do końca upływu dnia poprzedzającego wskazaną datę rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Dotychczasowe przepisy prowadziły do sytuacji, gdy osoba która dokonała wpisu, a jednocześnie nie podjęła prowadzenia działalności gospodarczej, nadal widniała w CEIDG.
Celem powyższych regulacji, jak wynika z uzasadnienia projektu do nowelizacji, jest zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego, m.in. poprzez uregulowanie procedury postępowania w przypadku podmiotów, które podają fałszywe adresy związane z wykonywaniem działalności gospodarczej. Ponadto nowelizacja prowadzi do tego, aby wpisy w CEIDG w sposób bardziej klarowny odzwierciedlały stan rzeczywisty. Do powyższego powinno przyczynić się umożliwienie osobie, która została już wpisana do CEIDG, rezygnacji z wpisu przed rozpoczęciem wykonywania przez nią działalności, dzięki czemu nie będzie ona widniała na stronie internetowej CEIDG, jako przedsiębiorca.
Konieczny tytuł prawny do „adresu” podawanego w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat