reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Zmiany w rejestracji danych firmy w CEIDG

Zmiany w rejestracji danych firmy w CEIDG

19 maja 2016 r. weszły w życie zmiany przepisów dotyczących rejestracji danych przedsiębiorców w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wprowadza kilka istotnych zmian, w tym m.in. obowiązek posiadania tytułu do nieruchomości przy rejestracji działalności gospodarczej w CEIDG. Zmienia się też zakres formalny wniosku o rejestrację firmy w CEIDG oraz jego aktualizacji.

Dzięki wprowadzonym zmianom mają się poprawić obecne procedury rejestracyjne, ale też funkcjonalność i wiarygodność danych zawartych w ewidencji przedsiębiorców. W tym celu został poszerzony zakres danych zawartych we wpisie do CEIDG. Zostały też wprowadzone ułatwienia w dochodzeniu przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.

Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna

Osoba fizyczna rejestrująca działalność gospodarczą została zobowiązana do posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy określone w art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 16a ustawy o swobodzie). Oznacza to, że przedsiębiorca rejestrując działalność, musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, które podaje w rejestrze jako:

  • swój adres zamieszkania,
  • adres do doręczeń oraz
  • adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony.

Przedsiębiorcy, którzy do 19 maja 2016 r. nie dokonali zmian wpisu do CEIDG lub wykreślenia z tej ewidencji, mimo że mieli taki obowiązek, mogą złożyć obecnie wnioski o zmianę wpisu lub wykreślenie wpisu. Mogą to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Oznacza to, że wnioski aktualizujące wpisy w CEIDG mogą złożyć najpóźniej do 19 listopada 2016 r.

Kary za podanie w CEIDG nieprawdziwych danych adresowych?

Należy dodać, że od 19 maja 2016 r. przedsiębiorca wpisany do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną:

  • zgłoszeniem do CEIDG nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także
  • niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do CEIDG w ustawowym terminie albo
  • brakiem zgłoszenia zmian danych objętych wpisem

– chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą osoba wpisana do CEIDG nie ponosi odpowiedzialności (art. 33 ustawy o swobodzie). Dotychczas w przepisach ustawy o swobodzie działalności brak było przepisu określającego odpowiedzialność przedsiębiorcy za dane wpisane do CEIDG.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej" >>

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama