Zmiany w rejestracji danych firmy w CEIDG
REKLAMA
REKLAMA
Dzięki wprowadzonym zmianom mają się poprawić obecne procedury rejestracyjne, ale też funkcjonalność i wiarygodność danych zawartych w ewidencji przedsiębiorców. W tym celu został poszerzony zakres danych zawartych we wpisie do CEIDG. Zostały też wprowadzone ułatwienia w dochodzeniu przez wierzycieli roszczeń od przedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
REKLAMA
Rejestracja w CEIDG jest bezpłatna
Osoba fizyczna rejestrująca działalność gospodarczą została zobowiązana do posiadania tytułu prawnego do nieruchomości, których adresy określone w art. 25 ust. 1 pkt 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 16a ustawy o swobodzie). Oznacza to, że przedsiębiorca rejestrując działalność, musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, które podaje w rejestrze jako:
- swój adres zamieszkania,
- adres do doręczeń oraz
- adresy, pod którymi jest wykonywana działalność gospodarcza, w tym adres głównego miejsca wykonywania działalności i oddziału, jeżeli został utworzony.
Przedsiębiorcy, którzy do 19 maja 2016 r. nie dokonali zmian wpisu do CEIDG lub wykreślenia z tej ewidencji, mimo że mieli taki obowiązek, mogą złożyć obecnie wnioski o zmianę wpisu lub wykreślenie wpisu. Mogą to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy nowelizującej. Oznacza to, że wnioski aktualizujące wpisy w CEIDG mogą złożyć najpóźniej do 19 listopada 2016 r.
Kary za podanie w CEIDG nieprawdziwych danych adresowych?
Należy dodać, że od 19 maja 2016 r. przedsiębiorca wpisany do CEIDG ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną:
- zgłoszeniem do CEIDG nieprawdziwych danych, jeżeli podlegały obowiązkowi wpisu na jego wniosek, a także
- niezgłoszeniem danych podlegających obowiązkowi wpisu do CEIDG w ustawowym terminie albo
- brakiem zgłoszenia zmian danych objętych wpisem
– chyba że szkoda nastąpiła wskutek siły wyższej albo wyłącznie z winy poszkodowanego lub osoby trzeciej, za którą osoba wpisana do CEIDG nie ponosi odpowiedzialności (art. 33 ustawy o swobodzie). Dotychczas w przepisach ustawy o swobodzie działalności brak było przepisu określającego odpowiedzialność przedsiębiorcy za dane wpisane do CEIDG.
Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Jak rejestrować i aktualizować dane firmy po zmianach w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej" >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat