REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmieniasz miejsce faktycznego pobytu na zwolnieniu lekarskim? Musisz poinformować o tym ZUS

Zmieniasz miejsce faktycznego pobytu na zwolnieniu lekarskim? Musisz poinformować o tym ZUS
Zmieniasz miejsce faktycznego pobytu na zwolnieniu lekarskim? Musisz poinformować o tym ZUS
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

ZUS informuje – o czym pewnie nie każdy z nas wie – że jeżeli przebywając na zwolnieniu chorobowym, zmieniamy miejsce pobytu, mamy obowiązek poinformować o tym Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jeżeli bowiem kontroler ZUS nie zastanie chorego pod adresem widniejącym na zwolnieniu lekarskim konsekwencje mogą być dotkliwe.

Adres na zwolnieniu lekarskim jest ważny

Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego radzi: Jeśli podlegasz ubezpieczeniu chorobowemu w ZUS, to podczas wizyty u lekarza upewnij się, że w zwolnieniu wpisuje on adres, pod którym będziesz faktycznie przebywał podczas niedyspozycji. Rzeczywisty adres rekonwalescencji może być zupełnie inny niż zamieszkania, zameldowania bądź miejsce wskazane w dokumentacji medycznej. Lekarz powinien umieścić właściwy adres w zaświadczeniu o stanie zdrowia (ponadto mi.in. imię, nazwisko, numer PESEL bądź serię i nr paszportu). 

REKLAMA

Autopromocja

Zmieniasz adres na zwolnieniu lekarskim? Masz obowiązek poinformować ZUS

Jeżeli osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim zmienia miejsce faktycznego pobytu, to w ciągu trzech dni od momentu „przeprowadzki” ma obowiązek poinformować o tym płatników zasiłku chorobowego czyli swojego pracodawcę oraz ZUS. 

Jak powiadomić ZUS o zmianie adresu na e-zwolnieniu?

Można to zrobić:
- osobiście - odwiedzając najbliższą placówkę ZUS;
- pocztą - tradycyjnym listem, a wtedy liczy się data stempla pocztowego;
- w formie elektronicznej - korzystając ze swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, gdzie można posłużyć się formularzem ZUS POG;
- telefonicznie.

Przepisy nakładające na ubezpieczonych obowiązek powiadomienie o zmianie miejsca pobytu na zwolnieniu lekarskim obowiązują już od początku 2019 r. Niestety wciąż zdarza się, że pracownicy ZUS w ramach kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich, nie zastają chorego pod adresem wskazanym w zwolnieniu lekarskim. Nieuzasadniona nieobecność pod nominalnym adresem zamieszkania bądź zameldowania może być powodem utraty prawa do zasiłku chorobowego. Jeśli zaś został już wypłacony, to ZUS może żądać jego zwrotu jako świadczenie nienależnie wypłaconego. - wyjaśnia Sebastian Szczurek, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa opolskiego.

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje?

ZUS wyjaśnia, że zasiłek chorobowy nie przysługuje w następujących sytuacjach:
- osobie odsuniętej od pracy z powodu podejrzenia o nosicielstwo zarazków choroby zakaźnej, jeśli nie podjęła proponowanej przez pracodawcę pracy niezabronionej takim osobom, odpowiadającej jej kwalifikacjom zawodowym lub którą może wykonywać po uprzednim przeszkoleniu;
- jeśli niezdolność do pracy została spowodowana w wyniku umyślnego przestępstwa lub wykroczenia popełnionego przez ubezpieczonego;
- jeśli niezdolność do pracy spowodowana została nadużyciem alkoholu, zasiłek chorobowy nie przysługuje za okres 5 dnie tej niezdolności;
- nie przysługuje za cały okres zwolnienia chorobowego jeśli ubezpieczony w trakcie orzeczonej niezdolności wykonywał pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie nie zgodne z jego celem
- jeśli zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kto może sprawdzić prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby

REKLAMA

Uprawnienia do sprawdzenia prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby (oprócz osób upoważnionych w ZUS), mają także płatnicy składek zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych (tzn. pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 20 osób i są uprawnieni do wypłaty zasiłków chorobowych). 

Są sytuacje, kiedy do przeprowadzania kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy z powodu choroby upoważnieni są także pracodawcy, którzy nie wypłacają zasiłków. Dotyczy to przeprowadzenia kontroli w okresie, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za czas choroby wypłacane ze środków pracodawcy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: ZUS

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA