REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja

Marek Skałkowski
prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy, redaktor naczelny MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, były pracownik działu porad prawnych Państwowej Inspekcji Pracy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny?

RADA

Autopromocja

Mają Państwo obowiązek oddać pracownikom dodatkowy dzień wolny za święto przypadające w sobotę 3 maja br.

UZASADNIENIE

Każde święto przypadające w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Oznacza to, że jeżeli święto 3 maja przypada w sobotę, to obniża wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym o 8 godzin, nawet jeżeli pracownicy w tym dniu nie mają wyznaczonej pracy. W praktyce pracodawca powinien więc oddać pracownikom za sobotę 3 maja inny dzień wolny.

Odbiór tego dnia powinien nastąpić w danym okresie rozliczeniowym, w którym to święto wystąpiło. Jeżeli obowiązuje u Państwa 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który obejmuje cały maj, to należy pracownikom oddać dzień wolny za święto właśnie w maju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracodawca nie musi ustalać z pracownikami terminu, w którym będą mogli odebrać dzień wolny za święto. Wystarczy, że poinformuje ich w sposób przyjęty w zakładzie, np. na tablicy ogłoszeń, o terminie odbioru dnia wolnego za święto.

Nie mogą Państwo oddać pracownikom dnia wolnego za święto w ten sposób, że skrócą jedynie godziny pracy w niektóre dni pracujące pracowników w sumie o 8 godzin. Święto przypadające w sobotę 3 maja br. powoduje bowiem obowiązek oddania dodatkowego dnia wolnego z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy. Samo skrócenie godzin pracy o 8 godzin nie spowoduje zapewnienia pracownikom takiego dnia wolnego, chociaż liczba przepracowanych godzin w okresie rozliczeniowym będzie prawidłowa.

PRZYKŁAD

W zakładzie praca odbywa się w systemie podstawowym czasu pracy od poniedziałku do piątku. Pracodawca z powodu święta 3 maja przypadającego w br. w sobotę postanowił oddać pracownikom dzień wolny w ten sposób, że mają oni pracować przez 2 dni po 4 godziny zamiast po 8 godzin. Takie postępowanie jest nieprawidłowe.

Jeżeli sobota byłaby u Państwa dniem pracującym zgodnie z rozkładem czasu pracy, a dniem wolnym wynikającym z zasady 5-dniowego tygodnia pracy byłby inny dzień, np. poniedziałek, to nie musieliby Państwo wyznaczać dnia wolnego za święto 3 maja. Pracownicy mieliby wolną sobotę, w którą przypada święto, i w ten sposób ich wymiar czasu pracy uległby obniżeniu o 8 godzin.

Obliczając wymiar czasu pracy w maju br., powinni Państwo:

• pomnożyć liczbę tygodni przypadających w tym miesiącu przez 40 godzin (w maju są 4 pełne tygodnie, a zatem 4 x 40 godzin = 160 godzin),

• do otrzymanej liczby dodać iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku (w maju są 2 takie dni, tj. 29 i 30 maja, a zatem 160 godzin + 16 godzin = 176 godzin),

• od otrzymanej liczby godzin odjąć 8 godzin z tytułu każdego święta przypadającego w maju w innym dniu niż niedziela (w maju są 3 takie święta, tj. 1, 3 i 22 maja, a zatem 176 godzin - 24 godzin = 152 godziny). Obniżenia wymiaru czasu pracy nie powoduje natomiast przypadający 11 maja br. pierwszy dzień Zielonych Świątek. Święto to jest dniem wolnym od pracy, ale zawsze przypada w niedzielę i dlatego nie obniża wymiaru czasu pracy. Jednak ze względu na obowiązujący zakaz wykonywania pracy w święta przez pracowników w placówkach handlowych, nie będzie można wyznaczyć pracy w tym roku 11 maja takim pracownikom.

W maju br. Państwa pracownicy powinni zatem przepracować 152 godziny.

• art. 130 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 181, poz. 1288

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

Obniżenie z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT dla określonych kategorii usług transportu pasażerskiego - MF analizuje potencjalne skutki zmian

Ministerstwo Finansów analizuje skutki potencjalnego obniżenia z 8 proc. do 0 proc. stawki VAT na niektóre kategorie usług transportu pasażerskiego - poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman.

"DGP": Zwiększa się liczba firm planujących redukcję zatrudnienia; firmy zwalniają nie tylko grupowo

Firmy zwalniają. Jakie są powody redukcji zatrudnienia? "Wzrost kosztów, spadek zamówień oraz cyfryzacja i nowe technologie to główne powody planowanych redukcji zatrudnienia" – donosi dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna".

REKLAMA