REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność gospodarcza zawsze jest przeszkodą do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej

Łukasz Rafalski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i od czerwca jestem zatrudniona na umowę o pracę. Ukończyłam 56 lat i mam łącznie ponad 30 lat pracy. Z umowy o pracę mam wynagrodzenie 500 zł, ponieważ jestem zatrudniona na 1/3 etatu. Czy po 6 miesiącach pracy na podstawie umowy o pracę będę miała prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Nie zawiesiłam działalności gospodarczej i po ustaleniu prawa do emerytury nadal chcę ją prowadzić. Czy dla prawa do wcześniejszej emerytury ma znaczenie, od jakiej kwoty są opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę (w tym przypadku z umowy o pracę 500 zł, a z działalności około 1600 zł)? Czy przy ustalaniu prawa do emerytury ma znaczenie, że przez cały czas będę opłacała składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej? Czy mogę złożyć wniosek o przyznanie prawa do emerytury przed rozwiązaniem umowy o pracę i po jej rozwiązaniu dostarczyć do ZUS świadectwo pracy? Czy też wniosek o emeryturę mogę złożyć dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę?

Autopromocja

RADA

Wniosek o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej musi Pani złożyć przed rozwiązaniem umowy o pracę. Dla przyznania wcześniejszej emerytury nie ma znaczenia, że z umowy o pracę opłaca Pani składki na ubezpieczenie emerytalne od podstawy wymiaru 500 zł. Na prawo do emerytury nie ma również wypływu to, że równocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą. Może Pani ją nadal prowadzić po rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli jest Pani członkiem otwartego funduszu emerytalnego, wypełniając wniosek o emeryturę, musi Pani złożyć do ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

UZASADNIENIE

Jeżeli złoży Pani wniosek o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej po rozwiązaniu stosunku pracy, to nie będzie Pani miała prawa do tej emerytury. Pani ostatnim ubezpieczeniem przed złożeniem wniosku o emeryturę nie będzie ubezpieczenie pracownicze, tylko działalność gospodarcza. Nie będzie miało znaczenia to, że spełniła Pani warunek podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje kobiecie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli (łącznie):

• nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyła wniosek do ZUS o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa oraz

• spełni warunki do uzyskania emerytury (dotyczące stażu, wieku, a w niektórych przypadkach powstania całkowitej niezdolności do pracy) nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Kobieta, która nie ukończyła 60 lat, może przejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje kobiecie, jeżeli:

• ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku, była pracownikiem oraz

• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Tego warunku nie musi spełniać osoba, która w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę była uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, nie jest wymagany od kobiety, która udowodniła okres ubezpieczenia pracowniczego w wymiarze koniecznym do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej (30 lat lub 20 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy).

WAŻNE!

Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, nie jest wymagany od kobiety, która udowodniła okres ubezpieczenia pracowniczego w wymiarze koniecznym do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej (30 lat lub 20 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy).

Pani ma wymagany ponad 30-letni okres składkowy i nieskładkowy i ukończyła 55 lat. Oznacza to, że przed 31 grudnia 2008 r. spełni Pani wszystkie warunki do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

 

Nie udokumentowała Pani 30 lat ubezpieczenia pracowniczego, dlatego do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury musi Pani udokumentować okres pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, i to przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczeń społecznych. Jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu podlega Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeżeli wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą złoży Pani, będąc zatrudnioną w ramach stosunku pracy, to spełni Pani również warunek bycia ostatnio pracownikiem. Dołączenie przez Panią świadectwa pracy po rozwiązaniu stosunku pracy będzie skutkować podjęciem przez ZUS wypłaty emerytury.

Jednocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega również obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnej płacy, dlatego musi Pani opłacać składki na ubezpieczenia społeczne również z działalności. Gdyby złożyła Pani wniosek o emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy, to ZUS odmówiłby prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej, ponieważ ostatnim ubezpieczeniem byłoby ubezpieczenie z tytułu działalności.

Kolejny warunek uprawniający do wcześniejszej emerytury pracowniczej to nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. Jeżeli jednak przystąpiła Pani do OFE, to ubiegając się o emeryturę, powinna Pani dodatkowo złożyć do ZUS wniosek o przekazanie składek zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

• art. 46 w związku z art. 29, art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  REKLAMA