REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy działalność gospodarcza zawsze jest przeszkodą do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej

Łukasz Rafalski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę działalność gospodarczą i od czerwca jestem zatrudniona na umowę o pracę. Ukończyłam 56 lat i mam łącznie ponad 30 lat pracy. Z umowy o pracę mam wynagrodzenie 500 zł, ponieważ jestem zatrudniona na 1/3 etatu. Czy po 6 miesiącach pracy na podstawie umowy o pracę będę miała prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej?

Nie zawiesiłam działalności gospodarczej i po ustaleniu prawa do emerytury nadal chcę ją prowadzić. Czy dla prawa do wcześniejszej emerytury ma znaczenie, od jakiej kwoty są opłacane składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z umowy o pracę (w tym przypadku z umowy o pracę 500 zł, a z działalności około 1600 zł)? Czy przy ustalaniu prawa do emerytury ma znaczenie, że przez cały czas będę opłacała składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z działalności gospodarczej? Czy mogę złożyć wniosek o przyznanie prawa do emerytury przed rozwiązaniem umowy o pracę i po jej rozwiązaniu dostarczyć do ZUS świadectwo pracy? Czy też wniosek o emeryturę mogę złożyć dopiero po rozwiązaniu umowy o pracę?

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Wniosek o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej musi Pani złożyć przed rozwiązaniem umowy o pracę. Dla przyznania wcześniejszej emerytury nie ma znaczenia, że z umowy o pracę opłaca Pani składki na ubezpieczenie emerytalne od podstawy wymiaru 500 zł. Na prawo do emerytury nie ma również wypływu to, że równocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą. Może Pani ją nadal prowadzić po rozwiązaniu stosunku pracy. Jeżeli jest Pani członkiem otwartego funduszu emerytalnego, wypełniając wniosek o emeryturę, musi Pani złożyć do ZUS wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

UZASADNIENIE

Jeżeli złoży Pani wniosek o ustalenie prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej po rozwiązaniu stosunku pracy, to nie będzie Pani miała prawa do tej emerytury. Pani ostatnim ubezpieczeniem przed złożeniem wniosku o emeryturę nie będzie ubezpieczenie pracownicze, tylko działalność gospodarcza. Nie będzie miało znaczenia to, że spełniła Pani warunek podlegania ubezpieczeniu pracowniczemu przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prawo do wcześniejszej emerytury pracowniczej przysługuje kobiecie urodzonej po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r., jeżeli (łącznie):

• nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego albo złożyła wniosek do ZUS o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa oraz

• spełni warunki do uzyskania emerytury (dotyczące stażu, wieku, a w niektórych przypadkach powstania całkowitej niezdolności do pracy) nie później niż do 31 grudnia 2008 r.

Kobieta, która nie ukończyła 60 lat, może przejść na emeryturę po ukończeniu 55 lat, jeżeli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Wcześniejsza emerytura pracownicza przysługuje kobiecie, jeżeli:

• ostatnio, przed zgłoszeniem wniosku, była pracownikiem oraz

• w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniom społecznym pozostawała w stosunku pracy co najmniej przez 6 miesięcy. Tego warunku nie musi spełniać osoba, która w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę była uprawniona do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, nie jest wymagany od kobiety, która udowodniła okres ubezpieczenia pracowniczego w wymiarze koniecznym do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej (30 lat lub 20 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy).

WAŻNE!

Warunek pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, nie jest wymagany od kobiety, która udowodniła okres ubezpieczenia pracowniczego w wymiarze koniecznym do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej (30 lat lub 20 lat w przypadku całkowitej niezdolności do pracy).

Pani ma wymagany ponad 30-letni okres składkowy i nieskładkowy i ukończyła 55 lat. Oznacza to, że przed 31 grudnia 2008 r. spełni Pani wszystkie warunki do przyznania wcześniejszej emerytury pracowniczej.

 

REKLAMA

Nie udokumentowała Pani 30 lat ubezpieczenia pracowniczego, dlatego do przyznania prawa do wcześniejszej emerytury musi Pani udokumentować okres pozostawania ostatnio w ubezpieczeniu pracowniczym, i to przez co najmniej 6 miesięcy w okresie ostatnich 24 miesięcy ubezpieczenia społecznego lub ubezpieczeń społecznych. Jest Pani zatrudniona na podstawie umowy o pracę i z tego tytułu podlega Pani obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Jeżeli wniosek o wcześniejszą emeryturę pracowniczą złoży Pani, będąc zatrudnioną w ramach stosunku pracy, to spełni Pani również warunek bycia ostatnio pracownikiem. Dołączenie przez Panią świadectwa pracy po rozwiązaniu stosunku pracy będzie skutkować podjęciem przez ZUS wypłaty emerytury.

Jednocześnie prowadzi Pani działalność gospodarczą i z tego tytułu podlega również obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Wynagrodzenie z umowy o pracę jest niższe od minimalnej płacy, dlatego musi Pani opłacać składki na ubezpieczenia społeczne również z działalności. Gdyby złożyła Pani wniosek o emeryturę po rozwiązaniu stosunku pracy, to ZUS odmówiłby prawa do wcześniejszej emerytury pracowniczej, ponieważ ostatnim ubezpieczeniem byłoby ubezpieczenie z tytułu działalności.

Kolejny warunek uprawniający do wcześniejszej emerytury pracowniczej to nieprzystąpienie do otwartego funduszu emerytalnego. Jeżeli jednak przystąpiła Pani do OFE, to ubiegając się o emeryturę, powinna Pani dodatkowo złożyć do ZUS wniosek o przekazanie składek zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym na dochody budżetu państwa.

• art. 46 w związku z art. 29, art. 103 ust. 2a ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - j.t. Dz.U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 67, poz. 411

Łukasz Rafalski

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Księgowego

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komisja Europejska uruchamia procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

REKLAMA

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

REKLAMA

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

Chińskie platformy marketplace podbijają europejski rynek i logistykę e-commerce. Jakie skutki Europie i Polsce?

Na platformach e-commerce typu marketplace dokonywanych jest ok. 35% globalnych zakupów online, a według wyliczeń ChannelX w 2027 r. będzie to już 60% ogółu e-handlu. W Chinach 80% całkowitej e-sprzedaży to transakcje w serwisach działających właśnie w tym modelu. Azjatyckie platformy szturmem zdobyły Europę napędzając przy tym sektor logistyczny, także w Polsce.

REKLAMA