Czy w umowie można wskazać kilka miejsc pracy
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Mogą Państwo w umowie o pracę, określając warunki pracy, wskazać miejsce wykonywania pracy w dwóch miastach. Miejsce pracy może być określone na stałe bądź jako miejsce zmienne.
UZASADNIENIE
W przepisach prawa pracy nie ma wymogu, aby musieli Państwo uzgadniać z pracownikiem tylko jedno stałe miejsce świadczenia pracy. Miejsce wykonywania pracy jest najściślej związane z rodzajem pracy. Zatem miejsce wykonywania pracy, jeśli uzasadnia to rodzaj pracy, może obejmować nawet pewną zamkniętą przestrzeń poza granicami administracyjnymi jednej miejscowości (np. przy pracy polegającej na akwizycji).
Z definicji czasu pracy można bezpośrednio wywnioskować, że miejscem wykonywania pracy jest miejsce, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy, a usytuowanym poza siedzibą zakładu pracy. Nie ma zatem żadnych przeciwwskazań, aby jako miejsce wykonywania pracy uzgodnić dwa miasta, wskazując przy tym, w jakich dniach pracownik ma świadczyć pracę w każdej z miejscowości. Wskazanie pracownikowi wykonywania pracy w danym dniu w innej miejscowości niż to zostało ustalone, powoduje obowiązek wypłaty mu świadczeń z tytułu podróży służbowej.
WAŻNE!
Miejsce pracy pracownika może być określone przez wskazanie w umowie o pracę dwóch miast.
Określenie miejsca pracy jako „ruchome miejsce pracy”, czyli bez wskazania konkretnych miejsc, nie spełnia wymagań zawartych w przepisach prawa pracy, gdyż w istocie miejsce pracy pozostanie wówczas nieokreślone.
Należy odróżnić pojęcie miejsca pracy od siedziby pracodawcy. Przez miejsce pracy rozumie się bądź stały punkt w znaczeniu geograficznym, bądź pewien oznaczony obszar - strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym ma być świadczona praca. Niekoniecznie będzie to w każdym przypadku siedziba pracodawcy. Wykonywanie pracy w miejscu (miejscach) uzgodnionym przez strony i wskazanym w umowie o pracę nie powoduje obowiązku płacenia takiemu pracownikowi ani diet, ani innych świadczeń z tytułu podróży służbowej.
Wzór umowy o pracę, w której jako miejsce pracy wskazano dwa miasta:
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
• art. 29 § 1, art. 775 § 1, art. 128 § 1 Kodeksu pracy.
Emilia Bartkowiak
aplikant radcowski
Orzecznictwo uzupełniające:
• Miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. (Wyrok Sądu Najwyższego z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 350/00, OSNP 2003/2/36)
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat