| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > ZUS i kadry > Składki > Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Okres zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy

Płatnego okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy nie należy wykazywać na formularzu ZUS RSA.

WYJAŚNIENIE

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracowników stanowią przychody z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pracodawca nie odprowadza składek od wynagrodzenia wypłacanego za czas niezdolności do pracy, zasiłków z ubezpieczeń społecznych, a także innych kwot wymienionych w rozporządzeniu w sprawie podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wynagrodzenie, które pracownik otrzymuje za okres wypowiedzenia, nie zostało zwolnione ze składek na ubezpieczenia społeczne, czyli powinno być oskładkowane i wykazane w miesięcznym raporcie ZUS RCA.

Natomiast jeśli chodzi o wykazanie okresu zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy w raporcie ZUS RSA, to nie ma kodu świadczenia/przerwy, który służyłby do wykazania tego okresu. Kod „151” wykazuje się co prawda w przypadku, gdy pracownik ma usprawiedliwioną nieobecność w pracy, ale tylko wówczas, gdy jednocześnie nie przysługuje mu za ten okres wynagrodzenie i zasiłek z ubezpieczenia społecznego.

Natomiast okres, o który Państwo pytają, nie jest ani okresem przerwy w opłacaniu składek, ani okresem pobierania świadczenia lub zasiłku z ubezpieczeń. Zatem za pracownika, o który mowa w pytaniu, należy złożyć jedynie raporty ZUS RCA z wykazanymi składkami na ubezpieczenia od kwot wynagrodzenia za miesiące, w których to wynagrodzenie zostało wypłacone lub pozostawione do dyspozycji pracownika.

Podstawa prawna:

• art. 18 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 11, poz. 74 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Prawo i Logistyka

PrawoiLogistyka.pl to serwis tematyczny zajmujący się prawnymi aspektami działalności transportowej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »