REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podleganie ubezpieczeniom oraz finansowanie składek - przepisy obwiązujące w 2008 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Monika Mazur
Justyna Stelmach
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość przepisów weszła w życie w 2007 r., jednak niektóre z nich zaczęły obowiązywać od stycznia 2008 r. Pojawiły się także informacje o tym, czego należy spodziewać się w 2009 r.

Justyna Stelmach, Monika Mazur

REKLAMA

Autopromocja

W zakresie podlegania ubezpieczeniom oraz finansowania składek zostały wprowadzone zmiany, które opiszemy w artykule.

1. Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawa ta wprowadziła zmiany do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w zakresie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych osób pobierających świadczenie integracyjne oraz ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa z 27 sierpnia 2004 r.) - w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego osób objętych indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego. Osoby pobierające świadczenie integracyjne podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z obowiązku ubezpieczeń z tego tytułu zwalnia te osoby posiadanie innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru tych składek stanowi kwota świadczenia integracyjnego. Składki finansują w całości i opłacają powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy.

Zapamiętaj!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby pobierające świadczenie integracyjne nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby objęte indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego jest ośrodek pomocy społecznej kierujący do uczestnictwa w zajęciach w centrum integracji społecznej.

2. Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) weszła w życie 29 września 2007 r., a niektóre jej przepisy zaczęły obowiązywać 1 października 2007 r., w styczniu 2008 r., a inne wejdą w życie w styczniu 2009 r.

Od 29 września 2007 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają ławnicy sądowi niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Od 1 października 2007 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że odmiennie niż do 30 września 2007 r., obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają także członkowie rad nadzorczych, którzy nie pobierają z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej świadczeń pieniężnych, np. otrzymują tylko świadczenia rzeczowe, natomiast nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania poza terytorium Polski.

Zapamiętaj!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w tekście: ZUS) może zgłaszać wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o rozpatrzenie sprawy z zakresu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (i wydanie decyzji w tej sprawie).

Zniesiono także obowiązek przekazywania do centrali Funduszu zestawienia składek na ubezpieczenie zdrowotne, pobranych z uwzględnieniem obniżenia do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2008 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla:

• bezrobotnych niepobierających zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium (wymienionych w art. 66 ust. 1 pkt 24 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - stanowi kwota odpowiadająca wysokości zasiłku dla bezrobotnych (w 2007 r. - była to kwota odpowiadająca 70% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych) - patrz art. 1 pkt 42 lit. b ustawy,

• osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn określonych w art. 27 ust. 1 pkt 3-6 i ust. 2 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (wymienionych w art. 66 ust. 1 pkt 25 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - stanowi kwota odpowiadająca wysokości świadczenia przedemerytalnego (w 2007 r. - była to kwota odpowiadająca 70% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych) - patrz art. 1 pkt 42 lit. c ustawy.

Zapamiętaj

Od 1 stycznia 2009 r., stosownie do nowego brzmienia art. 66 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r., bezrobotni oraz pobierający stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostali skierowani przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy (tj. wymienieni w art. 66 ust. 1 pkt 24 i 24a ustawy z 27 sierpnia 2004 r.), nie będą mogli być zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny ubezpieczonego.

3. Od 26 października 2007 r. obowiązuje ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie innych ustaw.

Osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, podlegają obowiązkowo:

• ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych,

• ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu; z obowiązku ubezpieczenia zwalnia te osoby także status członka rodziny osoby ubezpieczonej, ale tylko do 31 grudnia 2008 r.

W art. 104 w ust. 1 omawianej ustawy skreślony został pkt 1a, nakładający obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

4. Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmieniła zasady finansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) składek za osoby niepełnosprawne.

Artykuł 5 omawianej ustawy w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych uchylił ust. 13 i 14 w art. 16 oraz zmienił brzmienie art. 17 ust. 1 - związane to jest ze zmianą rozliczeń z PFRON - zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. uległy zmianie zasady opłacania składek za zatrudnione osoby niepełnosprawne oraz niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą. Do ZUS należy zapłacić całe składki, natomiast o refundację wystąpić do PFRON.

Artykuł 8 ustawy zmienia brzmienie art. 4 pkt 3 ustawy z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 4 pkt 3 - art. 2 pkt 1 lit. b) i c) tej ustawy zmiany weszły w życie 1 stycznia 2008 r. Oznacza to, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy od 1 stycznia 2008 r., do czasu ustalenia prawa do emerytury są objęte obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

5. Ustawa z 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają aplikanci Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (art. 66 ust. 1 pkt 36 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Z obowiązku ubezpieczenia nie zwalnia tych osób posiadanie statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem przyznania stypendium, a wygasa z dniem utraty prawa do jego pobierania (art. 73 pkt 18 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Podstawą wymiaru składki finansowanej z budżetu państwa jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium (art. 81 ust. 8 pkt 13 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Płatnikiem składek jest Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (art. 75 ust. 18 i art. 86 ust. 1 pkt 15 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - patrz art. 7 omawianej ustawy.

6. Od 28 listopada 2007 r. weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwolnionych ze służby.

Rozporządzenie reguluje tryb i terminy przekazywania do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zwolnionego ze służby od uposażenia wypłaconego po 31 grudnia 1998 r. do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składek. Płatnikiem jest jednostka organizacyjna CBA właściwa w sprawie wypłaty uposażenia funkcjonariuszowi w dniu zwolnienia ze służby.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 64, poz. 433)

• Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 115, poz. 793)

• Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 115, poz. 791)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 166, poz. 1172)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 176, poz. 1243)

• Ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 169, poz. 1412; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791)

• Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11; poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwolnionych ze służby (Dz.U. Nr 209, poz. 1510)

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

REKLAMA

Obowiązkowy KSeF - czy będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

REKLAMA

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

REKLAMA