REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podleganie ubezpieczeniom oraz finansowanie składek - przepisy obwiązujące w 2008 r.

Monika Mazur
Justyna Stelmach
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Większość przepisów weszła w życie w 2007 r., jednak niektóre z nich zaczęły obowiązywać od stycznia 2008 r. Pojawiły się także informacje o tym, czego należy spodziewać się w 2009 r.

Justyna Stelmach, Monika Mazur

REKLAMA

Autopromocja

W zakresie podlegania ubezpieczeniom oraz finansowania składek zostały wprowadzone zmiany, które opiszemy w artykule.

1. Od 1 lipca 2007 r. obowiązuje ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Ustawa ta wprowadziła zmiany do ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - w zakresie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych osób pobierających świadczenie integracyjne oraz ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (dalej: ustawa z 27 sierpnia 2004 r.) - w zakresie ubezpieczenia zdrowotnego osób objętych indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego. Osoby pobierające świadczenie integracyjne podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Z obowiązku ubezpieczeń z tego tytułu zwalnia te osoby posiadanie innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Podstawę wymiaru tych składek stanowi kwota świadczenia integracyjnego. Składki finansują w całości i opłacają powiatowe urzędy pracy z Funduszu Pracy.

Zapamiętaj!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Osoby pobierające świadczenie integracyjne nie podlegają ubezpieczeniom chorobowemu i wypadkowemu.

Płatnikiem składek na ubezpieczenie zdrowotne za osoby objęte indywidualnym programem zatrudnienia socjalnego jest ośrodek pomocy społecznej kierujący do uczestnictwa w zajęciach w centrum integracji społecznej.

2. Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (dalej: ustawa) weszła w życie 29 września 2007 r., a niektóre jej przepisy zaczęły obowiązywać 1 października 2007 r., w styczniu 2008 r., a inne wejdą w życie w styczniu 2009 r.

Od 29 września 2007 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają ławnicy sądowi niepodlegający obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu.

Od 1 października 2007 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Oznacza to, że odmiennie niż do 30 września 2007 r., obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu podlegają także członkowie rad nadzorczych, którzy nie pobierają z tytułu członkostwa w radzie nadzorczej świadczeń pieniężnych, np. otrzymują tylko świadczenia rzeczowe, natomiast nie podlegają ubezpieczeniu zdrowotnemu członkowie rad nadzorczych posiadający miejsce zamieszkania poza terytorium Polski.

Zapamiętaj!

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (w tekście: ZUS) może zgłaszać wniosek do dyrektora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o rozpatrzenie sprawy z zakresu objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym (i wydanie decyzji w tej sprawie).

Zniesiono także obowiązek przekazywania do centrali Funduszu zestawienia składek na ubezpieczenie zdrowotne, pobranych z uwzględnieniem obniżenia do wysokości zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Od 1 stycznia 2008 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne dla:

• bezrobotnych niepobierających zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium (wymienionych w art. 66 ust. 1 pkt 24 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - stanowi kwota odpowiadająca wysokości zasiłku dla bezrobotnych (w 2007 r. - była to kwota odpowiadająca 70% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych) - patrz art. 1 pkt 42 lit. b ustawy,

• osób niepobierających zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego z przyczyn określonych w art. 27 ust. 1 pkt 3-6 i ust. 2 ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (wymienionych w art. 66 ust. 1 pkt 25 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - stanowi kwota odpowiadająca wysokości świadczenia przedemerytalnego (w 2007 r. - była to kwota odpowiadająca 70% wysokości świadczenia pielęgnacyjnego przysługującego na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych) - patrz art. 1 pkt 42 lit. c ustawy.

Zapamiętaj

Od 1 stycznia 2009 r., stosownie do nowego brzmienia art. 66 ust. 2 ustawy z 27 sierpnia 2004 r., bezrobotni oraz pobierający stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy, na które zostali skierowani przez podmiot inny niż powiatowy urząd pracy (tj. wymienieni w art. 66 ust. 1 pkt 24 i 24a ustawy z 27 sierpnia 2004 r.), nie będą mogli być zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego jako członkowie rodziny ubezpieczonego.

3. Od 26 października 2007 r. obowiązuje ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie innych ustaw.

Osoby pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, podlegają obowiązkowo:

• ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu, jeżeli nie mają innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych,

• ubezpieczeniu zdrowotnemu, jeżeli nie podlegają obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego z innego tytułu; z obowiązku ubezpieczenia zwalnia te osoby także status członka rodziny osoby ubezpieczonej, ale tylko do 31 grudnia 2008 r.

W art. 104 w ust. 1 omawianej ustawy skreślony został pkt 1a, nakładający obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy za osoby wykonujące pracę zarobkową w gospodarstwie domowym.

4. Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw zmieniła zasady finansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (dalej: PFRON) składek za osoby niepełnosprawne.

Artykuł 5 omawianej ustawy w ustawie z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych uchylił ust. 13 i 14 w art. 16 oraz zmienił brzmienie art. 17 ust. 1 - związane to jest ze zmianą rozliczeń z PFRON - zmiana wchodzi w życie 1 stycznia 2008 r.

Od 1 stycznia 2008 r. uległy zmianie zasady opłacania składek za zatrudnione osoby niepełnosprawne oraz niepełnosprawnych wykonujących działalność gospodarczą. Do ZUS należy zapłacić całe składki, natomiast o refundację wystąpić do PFRON.

Artykuł 8 ustawy zmienia brzmienie art. 4 pkt 3 ustawy z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 4 pkt 3 - art. 2 pkt 1 lit. b) i c) tej ustawy zmiany weszły w życie 1 stycznia 2008 r. Oznacza to, że osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, mające ustalone prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy od 1 stycznia 2008 r., do czasu ustalenia prawa do emerytury są objęte obowiązkiem ubezpieczeń emerytalnego i rentowych.

5. Ustawa z 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają aplikanci Krajowego Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (art. 66 ust. 1 pkt 36 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Z obowiązku ubezpieczenia nie zwalnia tych osób posiadanie statusu członka rodziny osoby ubezpieczonej. Obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego powstaje z dniem przyznania stypendium, a wygasa z dniem utraty prawa do jego pobierania (art. 73 pkt 18 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Podstawą wymiaru składki finansowanej z budżetu państwa jest kwota odpowiadająca wysokości pobieranego stypendium (art. 81 ust. 8 pkt 13 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.). Płatnikiem składek jest Krajowe Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury (art. 75 ust. 18 i art. 86 ust. 1 pkt 15 ustawy z 27 sierpnia 2004 r.) - patrz art. 7 omawianej ustawy.

6. Od 28 listopada 2007 r. weszło w życie rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwolnionych ze służby.

Rozporządzenie reguluje tryb i terminy przekazywania do ZUS składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za funkcjonariusza Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) zwolnionego ze służby od uposażenia wypłaconego po 31 grudnia 1998 r. do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składek. Płatnikiem jest jednostka organizacyjna CBA właściwa w sprawie wypłaty uposażenia funkcjonariuszowi w dniu zwolnienia ze służby.

Podstawy prawne

• Ustawa z 29 marca 2007 r. o zmianie ustawy o Krajowym Centrum Szkolenia Kadr Sądów Powszechnych i Prokuratury oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 64, poz. 433)

• Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o zatrudnieniu socjalnym oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 115, poz. 793)

• Ustawa z 15 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 115, poz. 791)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 166, poz. 1172)

• Ustawa z 24 sierpnia 2007 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie innych ustaw (Dz.U. Nr 176, poz. 1243)

• Ustawa z 1 lipca 2005 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 169, poz. 1412; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 115, poz. 791)

• Ustawa z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

• Ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2007 r. Nr 11; poz. 74; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 176, poz. 1243)

• Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 31 października 2007 r. w sprawie przekazywania składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego zwolnionych ze służby (Dz.U. Nr 209, poz. 1510)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Rachunkowość Budżetowa

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KRUS wprowadza zmiany w limitach przychodów. Czy stracisz na emeryturze lub rencie?

KRUS informuje, że od początku grudnia 2024 roku obowiązują nowe kwoty przychodu decydujące o zmniejszaniu lub zawieszaniu świadczeń emerytalno-rentowych. Sprawdź nowe limity miesięcznego przychodu powodujące zmniejszenie/zawieszenie emerytury lub renty.

Nowe wzory formularzy deklaracji VAT od 2025 roku: VAT-8 i VAT-9M

Minister Finansów zamierza od 1 kwietnia 2025 r. wprowadzić dwa nowe wzory deklaracji VAT. Mają to być VAT-8 (wersja 12) i VAT-9M (wersja 11). Gotowy jest już projekt rozporządzenia określającego nowe wzory tych formularzy. Co się zmieni?

Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Rząd odpowiada na pytania o realizację obietnicy

Obietnica podniesienia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł wciąż pozostaje niezrealizowana, mimo że miała być spełniona w ciągu pierwszych 100 dni rządów. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację posłanki Marii Koc wyjaśnia, że zmiana może nastąpić dopiero przy poprawie sytuacji budżetowej. Koszt wprowadzenia reformy szacuje się na 52,5 mld zł rocznie.

Pułapka podatkowa. Jest problem z terminem zgłoszenia spadku na formularzu SD-Z2

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

REKLAMA

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Zmiany w stażu pracy już od 2026 r.: Zwiększą uprawnienia pracowników, a tym samym będą stanowiły pewne obciążenie dla pracodawców

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

Amortyzacja inwestycji w obce środki trwałe

W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu w polskim systemie prawnym znalazły się niekorzystne regulacje podatkowe dla branży nieruchomości, wśród których wymienić można przede wszystkim zakaz amortyzacji podatkowej budynków i lokali mieszkalnych. 

NSA: Nawet potencjalna możliwość wykorzystania nieruchomości w działalności gospodarczej zwiększa stawkę podatku od nieruchomości

Do nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej zaliczone być powinny również te grunty lub budynki, które przejściowo nie są wykorzystywane przez podatnika w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 września 2024 r. (III FSK 331/24). NSA - orzekając w przedmiocie podatku od nieruchomości - uznał, że na uwagę zasługuje nie tylko faktyczne wykorzystywanie nieruchomości w prowadzonej działalności gospodarczej, ale także możliwość potencjalnego jej wykorzystania w takim celu.

REKLAMA

Podmiotowość podatników czynnych. Kto jest podatnikiem, gdy czynność opodatkowaną wykonuje więcej niż jeden podmiot?

Podmiotowość w prawie podatkowym, zwłaszcza w podatkach pośrednich, była, jest i raczej będzie problemem spornym. Wątek, który zamierzam poruszyć w niniejszym artykule, dotyczy największej grupy podatników, których podmiotowość wiąże się z wykonywaniem przez nich czynności potencjalnie podlegających opodatkowaniu, w którym to wykonaniu może uczestniczyć czynnie więcej niż jeden podmiot - pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

ZUS: W listopadzie przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się wnioski na styczeń 2025 r.

ZUS: W listopadzie 2024 r. przedsiębiorcy złożyli 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Pojawiły się już pierwsze wnioski o wakacje składkowe na styczeń 2025 r. Wnioski będą rozpatrywane automatycznie.

REKLAMA