REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najczęstsze błędy w zaświadczeniu płatnika składek ZUS Z-3a

ZUS, formularz ZUS Z-3a
ZUS, formularz ZUS Z-3a

REKLAMA

REKLAMA

Druk ZUS Z-3a stanowi podstawę przyznania i wypłaty przez ZUS zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i zasiłku opiekuńczego oraz świadczeń dla osób niebędących pracownikami. Zawarte w druku informacje mają decydujący wpływ na przyznanie prawa do świadczenia oraz ustalenie jego wysokości.

Artykuł pochodzi z

Autopromocja

Formularz ZUS Z-3a ma zastosowanie do ubezpieczonych niebędących pracownikami, z wyjątkiem osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, osób z nimi współpracujących i duchownych, do których stosuje się formularz ZUS Z-3b.

Zakłady pracy mają obowiązek wypełnić formularz ZUS Z-3a, jeżeli:

● płatnik składek nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków swoim ubezpieczonym (zgłasza do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych),

● świadczenia przysługują za okres po ustaniu ubezpieczenia chorobowego (zarówno wtedy, gdy prawo do świadczeń powstało w trakcie trwania ubezpieczenia chorobowego, jak i już po jego ustaniu),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wypłata świadczeń dotyczy ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u zagranicznego pracodawcy.

Błąd 1. Zaznaczenie błędnego tytułu do ubezpieczenia

W pkt 1 ZUS Z-3a należy zaznaczyć, z jakiego tytułu ubezpieczony podlega ubezpieczeniu chorobowemu i ubezpieczeniu wypadkowemu. Prawidłowe zaznaczenie tytułu ubezpieczenia chorobowego ma wpływ na ustalenie prawa do zasiłku chorobowego po upływie określonego okresu wyczekiwania.

Często pojawiającym się błędem jest zaznaczenie dwóch lub więcej tytułów do ubezpieczenia chorobowego, co powoduje konieczność dodatkowej weryfikacji danych ubezpieczonego pod kątem ustalenia, z którego tytułu ma być ustalane prawo do świadczenia. Należy pamiętać, że dla ubezpieczonych niebędących pracownikami tytuł do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego może być tylko jeden – ten, z którego obowiązkowe są ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

PRZYKŁAD

Osoba wykonuje pracę na podstawie umowy zlecenia od 1 stycznia 2010 r., a także pracę nakładczą od 15 września 2012 r. Osoba ta podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu, który powstał najwcześniej, tj. z wykonywania umowy zlecenia. Dobrowolnie ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlega natomiast z tytułu wykonywania pracy nakładczej. Osoba ta ma prawo przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego tylko z tego tytułu, z którego podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, tj. z tytułu wykonywania umowy zlecenia. Zasiłek chorobowy będzie przysługiwał, jeżeli zleceniobiorca przystąpił do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli nie zgłosił wniosku o objęcie tym ubezpieczeniem, wówczas nie ma prawa do zasiłku chorobowego, gdyż z tytułu wykonywania pracy nakładczej nie może przystąpić do ubezpieczenia chorobowego.

Błąd 2. Niepotrzebne wskazanie poprzednich okresów ubezpieczenia

W pkt 4 Z-3a trzeba wpisać poprzednie okresy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu. Ten punkt zaświadczenia należy uzupełnić tylko wtedy, gdy okres ubezpieczenia chorobowego (wpisany w pkt 2 Z-3a) jest krótszy niż okres wyczekiwania na prawo do zasiłku (30 lub 90 dni). Jeśli zatem w pkt 2 zaświadczenia płatnik składek wpisał datę objęcia ubezpieczeniem chorobowym zleceniobiorcy przed upływem 90 dni trwania jego ubezpieczenia chorobowego, to powinien wypełnić także pkt 4, podając wcześniejsze okresy tego ubezpieczenia.

Jeżeli jednak zleceniobiorca ma okres ubezpieczenia chorobowego trwający ponad 90 dni z tytułu, z którego występuje o zasiłek chorobowy, wówczas nie należy wypełniać pkt 4 Z-3a.


Aneta Maj


Cały artykuł na INFORFK: Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3a – najczęstsze błędy >>

W dalszej części materiał omawia kolejne błędy, jakie mogą pojawić się w zaświadczeniu ZUS Z-3a i wskazuje, jak prawidłowo wypełnić formularz. Zawiera fragmenty poprawnie wypełnionego zaświadczenia oraz wiele praktycznych przykładów.

Czytaj także na INFORFK:

„Dokumentacja niezbędna do przyznania zasiłków z ubezpieczenia społecznego po zmianach” >>

„Prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia” >>

„Prawo do świadczenia rehabilitacyjnego – obowiązki pracodawcy” >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: InforFK
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA